Prach ze Sahary udržuje život v Atlantiku
Důvodem, proč severní Atlantik není taková "poušť" jako jižní, je prach ze Sahary.
Atlantik je často popisovaný jako oceánská poušť. Minerální látky, nezbytné k růstu rostlin, jsou zde totiž vzácné nebo se vyskytují jen ve větších hloubkách. Tam za nimi řasy a sinice, které jsou závislé na množství světla, nemohou a jejich růst je proto silně omezený. Málo rostlin je především v jižních částech Atlantiku, zatímco v severních je situace "o něco zelenější".
Po důvodech pátrali biologové z Liverpoolské univerzity, kteří mapovali distribuci živin a růst sinic v Atlantiku. Zjistili, že sever je z hlediska rostlinného života zvýhodněný tím, že se do něj při bouřích dostává písek ze Sahary. Právě ten je pro sinice zdrojem dusíku, železa a fosforu ve trojmocném stavu. Dusík mohou sinice získávat i z atmosféry, ale "dodávky" železa a fosforu ze Sahary jsou pro ně zcela zásadní. Železo je sice jedním z nejhojnějších prvků na Zemi, ale v mořské vodě se ho vyskytuje jen velice málo. Trojmocný fosfor je zase vysoce reaktivní a na rozdíl od dusíku nevyskytuje v zemské atmosféře.
Nejposlouchanější
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.