Poslechněte si čtvrteční Vědu Plus
Co pro vás připravili redaktoři vědecké redakce?
- Je to 45 let co se začala rodit Charta 77. Ústřední dokument československé opozice připravil budoucí prezident Václav Havel nebo spisovatel Pavel Kohout. Jak hodnotí Chartu 77 současná historická věda?
- Nadprůměrné úhrny srážek, které spadnout během několika dní, znamenají riziko vodní eroze. Vědci proto v laboratořích zkoumají možnosti posílení protierozní schopnosti půdy – a pomáhá jim dešťový simulátor.
- Indie a Rusko se dohodly na posílení spolupráce v oblasti vesmíru, včetně programů pilotovaných letů do vesmíru a satelitní navigace.
Víc najdete v audiozáznamu Vědy Plus.
Související
-
Chartu 77 nepodepisovali pouze disidenti, ale třeba hodinář z Opočna, říká historik
Po několika letech normalizace se komunistům stal „malér“. Na scéně se totiž objevila Charta 77 se svým prohlášením z ledna 1977.
-
Zakázaný autor, politický vězeň a nakonec světový státník. Václav Havel by oslavil 85. narozeniny
Někdejší disident a politik se narodil 5. října 1936. Svůj život zasvětil boji s totalitní komunistickou mocí. Proslavil se ale také jako dramatik a spisovatel.
-
Roky Charty 77: Povídky, novely, romány, divadelní hry
Ve všech podobných dílech se odrazila existence jednoho z klíčových hnutí českého disentu, Charty 77. Jak v nich byla Charta prezentována? Připravil Ivan Štern
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.