Politolog: Porošenkova Strategie 2020 není reálná ani pro Ukrajinu, ani pro Evropskou unii

26. září 2014

Ukrajinský prezident Petro Porošenko ve čtvrtek představil ambiciózní plán nazvaný Strategie 2020. Jeho cílem je zásadně reformovat zemi, aby Ukrajina mohla do šesti let podat přihlášku do Evropské unie.

„Porošenko chce vystupovat jako silný vůdce. Chce dodat národu odvahu a sjednotit zemi pod svým vedením,“ zhodnotil v našem vysílání prezidentův plán politolog a ekonom Petr Robejšek.

O splnitelnosti plánu ale politolog pochybuje. „Plán není v souladu s ekonomickým a politickým stavem Ukrajiny, ani s reálnými možnostmi a zájmy Unie. Jde o to, do jaké míry je EU ochotná a zejména schopná podporovat Ukrajinu.“

Podle Robejška má Evropská unie dost práce s vlastní ekonomikou. „Navíc nedávno přijala dva východní státy, Rumunsko a Bulharsko, které s ní nejsou kompatibilní ani v jejím současném špatném stavu.“

EU by si s Ukrajinou „koupila“ zemi, která není vnitropoliticky konsolidovaná, soudí politolog.

„Doufám, že se Porošenkovi podaří konsolidovat moc ukrajinské vlády, že zbaví moci hospodářské barony, kteří Ukrajinu dosud ovládají, a jsou z velké části zodpovědní za její dnešní stav,“ zhodnotil Petr Robejšek.

Čtěte také

Ukrajinista Bohdan Kopčák nepochybuje o tom, že Porošenkovy ambice obsažené ve Strategii 2020 jsou míněny vážně.

Ještě před rokem byla evropská perspektiva Ukrajiny velice vzdálená a mlhavá, soudí Kopčák. „Země se mezitím sice posunula západním směrem, problémy ale stále přetrvávají a jejich řešení je jen v rukou samotných Ukrajinců.“

„I kdyby se podařilo Ukrajině splnit jen třetinu cílů uvedených v ambiciozním plánu, byl by to pro zemi přínos. Ukrajina potřebuje reformy i nový justiční systém.“

Ukrajinista tvrdí, že členství země by bylo přínosné i pro Evropskou unii.

„Ukrajina má velké problémy a potřebuje restrukturalizaci těžkého průmyslu, ale má obrovské zdroje nerostných surovin, obrovské možnosti zemědělství a může být i velkým odbytištěm potravin z EU,“ popsal ukrajinskou perspektivu Bohdan Kopčák.

autoři: oci , Michael Rozsypal
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.