Politik Havlova typu nám schází. Vrátil nás ze slepé koleje zpátky do Evropy, říká ministr Herman

5. říjen 2016

Praha má nové náměstí. Dosavadní piazzetta u Národního divadla se přejmenovala na náměstí Václava Havla. Přejmenování tohoto prostoru je součástí připomínek nedožitých Havlových osmdesátin. Jak důležité je připomínat v dnešní době muže, kterého často jako jediného českého politika znají i lidé daleko za hranicemi České republiky? A co znamená Havlův odkaz? O tom v pořadu Interview Plus mluví ministr kultury Daniel Herman z KDU-ČSL.

Ze slepé koleje zpátky do Evropy

„Politik Havlova typu nám dnes chybí. Hodnoty, které vyznával. Určitá úcta před ideály, které neztratil. To je něco, co je velmi aktuální a inspirativní i dnes," říká ministr kultury Daniel Herman. Podle Hermana to byl právě Havel, který pomáhal v zemi nastavit určité demokratické standardy. „Ač nejsem železničář, tak bych to zobrazil na příkladu nádraží. Ze slepé koleje, na které jsme byli po druhé světové válce, nás Václav Havel a priority, které nastavil, posunul na tu kolej, která vede někam do společenství zemí, kam jsme vždycky historicky patřili. Je to Severoatlantická aliance, je to Evropská unie," připomíná ministr.

Havlův odkaz

Podle Hermana dokázal Havel hodnotám jako je pravda nebo svoboda přinášet i osobní oběti. „Strávil řadu let ve vězení, za podmínek, které byly dost obtížné, podlomily mu zdraví, a neuhnul. Dokázal si zachovat páteř. A dokázal si ji uchovat i ve vrcholné politice," říká Herman. Ten se zároveň pozastavil nad tím, že termíny pravdoláskař nebo havlista, spojené právě s Václavem Havlem, se postupem času staly v podstatě nadávkami. Podle ministra kultury za tím stojí mimo jiné jistá ztráta historické paměti. „My jsme se naučili všechno přepočítávat na peníze. Na to, co z toho máme. Trošku jako bychom zapomněli na tu etickou a morální úroveň, na kterou Václav Havel poukazoval."

Jméno Václava Havla je zapsanou ochrannou známkou č. 10605426, kterou po jeho smrti nechala zapsat vdova Dagmar, resp. její nadace

Sednout si na lavičku a diskutovat

Daniel Herman se zamýšlí i nad vhodnou formou připomínky dramatikova odkazu. Tou mohou být i populární Havlovy lavičky. „Ty lavičky, to je projekt Bořka Šípka, který podle mého názoru úplně ideálním způsobem zobrazuje filozofii Václava Havla. Je to filozofie dialogu. Prostě sednout si spolu a hovořit spolu." Pojmenovat v Praze náměstí Václava Havla, ministr Herman vítá. „Já jsem rád, že Praha bude mít náměstí Václava Havla, protože jsem přesvědčený, že pojmenovávat veřejná prostranství po skutečných osobnostech je něco důstojného. Ale jestli se ty osobnosti stanou pouze figurami z dávnověku, to opravdu záleží jenom na nás. Jak mi budeme tu památku opečovávat a předávat jejich odkaz dál."

Jak ovlivnil Václav Havel osobně právě Daniela Hermana? A zůstalo dnes něco z Havlova odkazu v české politice? I to se dozvíte po kliknutí ve speciálním vydání pořadu Interview Plus. Pořadem provází Jan Bumba.

autoři: Martin Ocknecht , bum
Spustit audio