Podvádění vládci pláží

19. červenec 2011
Monitor

Obrovský samec rypouše sloního je svrchovaným vládcem svého harému. Nedokáže ale zabránit tomu, aby ho samice nepodváděly.

Největší zástupci čeledi tuleňovití, antarktičtí rypouši sloní (Mirounga leonina), jsou často uváděni jako učebnicový příklad polygamních zvířat. V době páření na subantarktické pláže připlouvají samci, kteří si v zuřivých soubojích vytyčí svá území. O pár týdnů později se objeví samice, které zde porodí mláďata. Jakmile je odstaví, dochází k páření. Každý samec zde má svůj harém tvořený desítkami až stovkami samic. Vůči ostatním samcům se chová extrémně žárlivě, a samice tedy nemají téměř žádnou šanci spářit se s někým jiným než s vládcem svého harému.

25leté pozorování však ukázalo, že milostný život rypoušů je přece jen komplikovanější a že samice mají na výběr. Vědci z Pretorijské univerzity totiž zjistili, že samice, které ve věku 3 až 4 let poprvé přicházejí do harému, rovnou porodí mládě. Stává se však i to, že starší samice jednu sezonu páření vynechají, ale další rok porodí mládě. K jejich páření mimo harém muselo dojít na volném moři. U ostatních tuleňů jde o běžný jev, ale u rypoušů to dosud nikdo nepředpokládal. Svůdci, kteří za zády pánů pláží dovádějí s jejich samicemi, jsou zřejmě společensky níže postavení samci, kteří nemají šanci vytvořit si svůj vlastní harém.

Zdroj: Animal Behaviour

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.