Podřezaný faraon Ramesse III.

19. prosinec 2012
Monitor

Egyptský faraon Ramesse III. zemřel při pokusu o palácový převrat, během kterého mu vrah podřízl hrdlo. Vyplývá to z nového zkoumání jeho mumie.

Faraon Ramesse III. byl druhým vládcem 20. dynastie, která Egyptu vládla přibližně v letech 1190 až 1070 před naším letopočtem. Turínský soudní papyrus uvádí, že během pokusu o palácový převrat v roce 1155 př. n. l. došlo k útoku na faraonův život. Puč byl důsledkem harémového spiknutí, na kterém se podílela faraonova druhá manžela Tiy a její syn Pentawere. Pokus o převrat podle papyru selhal, ale nebylo jisté, zda to samé platí v případě atentátu na vládce Egypta.

Při zkoumání mumie Ramesse III. výpočetní tomografií odhalili vědci z Evropské akademie EURAC v italském Bolzanu, že krkem faraona se táhne hluboký řez, způsobený s největší pravděpodobností ostrým nožem. Ramesse III. byl tedy podřezán. Během mumifikačního procesu balzamovači na ránu přiložili „hojivý“ amulet s Horovým okem a krk zakryli límcem z lněné látky.

Kromě Ramesse III. vědci prozkoumali také mumii dosud neidentifikovaného muže, který zemřel ve věku 18 až 20 let a byl pohřben v blízkosti faraona. Jeho Y chromosom patří ke stejnému haplotypu, jaký měl Ramesse III. Mladý muž tedy mohl být jeho syn Pentawere. Napovídal by tomu i způsob, jakým zemřel a byl mumifikován. Byl uškrcen a jeho tělo bylo pokryto kozí kůží. Tuto „nečistou“ mumifikaci autoři studie interpretují jako součást trestu za podíl na pokusu o převrat a zavraždění faraona.

Zdroj: Science Daily, BMJ

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio

Více z pořadu