Podívejte se pod ruce Rembrandtovi

4. prosinec 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Mona Lisa

Neinvazivní chemické zobrazení uměleckých děl ukazuje, jak slavní malíři předělávali své obrazy a měnili je. Odborníci se zaměřují především na práci holandských mistrů.

Jedním ze světově uznávaných specialistů v této oblasti je profesor Koen Janssens z antverpské univerzity, který byl nedávno v Praze. Jeho rukama prošlo mnoho světově proslulých výtvarných děl. Věnoval se například Rembrandtovým obrazům a v příspěvku uslyšíte, jak jeden ze svých obrazů umělec měnil. 

Díky neinvazivním chemickým zobrazovacím metodám můžeme zjistit, v jakém stavu se vzácný obraz nachází. Ale nejen to. Taková analýza prozradí další informace o historii daného díla i o jeho tvorbě. 

Můžeme zjistit, jak malíř při své práci přemýšlel a jak během ní měnil svůj záměr.

Prof. Koen Janssens

Vincent van Gogh, Saint-Rémy-de-Provence, Psychiatrický ústav Saint-Paul-de-Mausole

Profesor Janssens při svých analýzách kombinuje několik zobrazovacích metod na bázi rentgenového záření - fluorescenční spektrometrii, absorbční spektroskopii a především X-Ray defrakci. Metody se ale nepoužívají na jednom obrazu zároveň. První na řadě je vždy mikroskopický průzkum, pak se odborníci rozhodnou, kterou metodu použijí.

Při analýzách obrazu jsou nejvýhodnější spektroskopické metody, které dokážou odhalit nejen jednotlivé prvky, ale také jejich sloučeniny.


Barbara Zítová, Ústav teorie informace a automatizace

Obraz pro takovou analýzu ani nepotřebují na dlouhou dobu, dílo o metrovém rozměru skenují asi 24 hodin. „Je to relativně pomalý proces, ale muzeím to nevadí, pracujeme totiž většinou v noci,“ říká Janssens.

Prof. Koen Janssens

Světově uznávaný odborník se v Praze účastnil workshopu Ústavu teorie Informace a automatizace, na kterém přednášel o svých výzkumech a výhodách jednotlivých výzkumných metod. V příspěvku se také dozvíte, jakou roli hraje chemická analýza při odhalování padělků. 

autoři: Eva Kézrová , mrk | zdroj:
Spustit audio