Počasí - výstražné informace na webu

30. červen 2009

Právě v nadcházejících měsících dovolené a prázdnin bude důležité znát předpověď počasí, především jeho nepříjemné stránky.

V posledních letech se v prostředí internetu objevila celá řada zdrojů informací o počasí, a to včetně předpovědí. S výběrem těch vhodných stránek je ale problém. Zdaleka ne každá se hodí pro plánování, zdaleka ne každá je z odborného hlediska průhledná nebo dokonce přijatelná. Poradí nám meteorolog pobočky Českého hydrometeorologického ústavu v Ústí nad Labem Martin Novák.

Asi bychom se mohli podívat hlavně na stránky s výstražnými informacemi, které mohou zachránit nejen dovolenou, ale i majetek nebo zdraví. Jaké zdroje byste tedy posluchačům doporučoval vy?
V první řadě záleží na tom, kam se po dovolené, volném víkendu nebo pouhém odpoledni dychtící člověk chystá. Pokud zvolí tuzemskou turistiku, bylo by vhodné začít u tuzemských pramenů. Informace vydávané v rámci oficiální výstražné služby v České republice jsou předávané nejen Integrovanému záchrannému systému nebo jednotlivým podnikům Povodí, ale také sdělovacím prostředkům. Prvotní informace o tom, že na nás počasí něco chystá, k nám tedy může dorazit prostřednictvím rozhlasu, televize, zpravodajských portálů, s určitým zpožděním i novin. Protože ale nejsou všechna média zrovna nejserióznější, doporučoval bych následně navštívit hlavní stránku samotného Systému integrované výstražné služby - její adresa je pocasi.chmu.cz.

Na této stránce je přehledně vyznačena oblast, které se ta která výstraha týká, i přesněji definovaný typ rizika, které je předpovídáno. Používaný je systém, který by šel nazvat "rozšířeným semaforem". Zeleně jsou vyznačeny oblasti bez rizika, žlutě s nízkou mírou rizika, oranžově zvýšenou mírou rizika a červeně s extrémním rizikem. Míra rizika je přitom dána očekávanou intenzitou jednotlivých jevů.

pocasi.chmu.cz

Zmíněné stránky pocasi.chmu.cz přitom mohou sloužit i jako rozcestník pro ty, kteří plánují cestu do evropských zemí. Z nabídky menu "EU výstrahy" se totiž dostanete ne na strašení před bruselskou arogancí, ale na stránky s výstražnými informacemi z Rakouska, Německa, Polska, Francie, Velké Británie. Kromě těchto národních informací je tu ještě odkaz na sloučenou výstražnou službu alpských oblastí (bez francouzských Alp) a na celoevropské stránky meteoalarm.eu. Pokud někomu chybí ještě Slovensko, doporučuji adresu www.shmu.sk.

Meteoalarm je evropská služba. Co nabízí?
Česká republika je součástí Meteoalarmu až od loňska. Stránky meteoalarm.eu nabízí jednoduchou a přehlednou formou výstražné informace, které vkládají jednotlivé členské státy (přesněji povětrnostní služby těchto států). Prvotní informace je celková, na mapě Evropy najdeme barevně označené státy, přičemž barevná škála je stejná jako u našeho výstražného systému. Jen přibyla bílá barva, kterou je označena země, která nedodala žádné informace. Nevíme tedy, jestli se tam něco chystá, nebo ne.

meteoalarm.eu

Po kliknutí na území státu, který nás zajímá, se objeví druhá úroveň. V té najdeme už jen území státu, který jsme zvolili, rozdělené na menší celky, většinou kraje nebo okresy. U nich najdeme nejen barvu, ale i ikonu s typem očekávaného rizika. Výhodou Meteoalarmu je, že pro rychlou orientaci nemusíme umět cizí jazyky. Na hlavní stránce, vpravo nahoře, je totiž rolovací menu s výběrem jazyka. Na výběr je 28 jazyků, kterými se mluví ve 25 zemích účastnících se na projektu. Fajnšmekři si tak mohou vybrat třeba katalánštinu.

Existují ještě nějaké jiné stránky, které se specializují na meteorologické výstrahy?
Asi bychom ještě mohli myslet na posluchače, kteří se chystají do větších dálav. Pro ně bych v oblasti obecně zaměřených výstražných informací měl jeden tip, a to stránky Světové meteorologické organizace. Z titulní stránky pak mohou odskočit buď na světové stránky upozorňující na možnost výskytu povětrnostních rizik, nebo si z mapy světa odskočit na stránky meteorologické služby zvolené země. Osobně bych doporučoval spíš druhou variantu, protože ta světová výstražná stránka je rozhodně všechno, jen ne zrovna podrobná. Většina povětrnostních služeb pak má na svých stránkách aspoň základní informace v angličtině, a to včetně takových zemí, jako je Čína. Abych nezapomněl, Světová meteorologická organizace provozuje web s adresou www.wmo.int.

www.wmo.int

Zmínil jste, že stránky Světové meteorologické organizace doporučujete pro obecně zaměřené výstrahy. Ony jsou nějaké stránky se zaměřením jen na konkrétní jevy?
Ano, jsou. A týkají se informací o bouřkách a nebezpečných jevech s nimi spojených. V České republice existuje parta nadšenců - což nemusí, a v tomto případě ani neznamená nedouky - kteří se věnují výhradně silné konvekci, a to včetně možností její předpovědi. Vytvářejí něco jako paralelní výstrahy - samozřejmě neoficiálně a bez záruky - které jsou ale často velmi zajímavé. Už proto, že tu můžeme najít pravděpodobnost výskytu bouřek i bez očekávaných nebezpečných projevů. Adresa těchto stránek je www.skywarn.cz.

www.skywarn.cz

Čeští "skywarňáci" úzce spolupracují s evropským projektem Estofex, který provozuje stránky s podobným typem informací (i když geograficky relativně hrubě prezentovaným) pro celou Evropu. Zájemce mohu odkázat na adresu www.estofex.org. Přeji všem dobrou mysl i v případě, že vás přes všechny uvedené tipy počasí na dovolené zaskočí.

Rozhovor s meteorologem Martinem Novákem přinese pořad Nebeský cestopis v sobotu 4. července.

autor: Petr Sobotka