Plavba s plachetnicí O.K. kolem světa - Atlantský oceán, I. část

24. září 2010
Plachetnice O.K.

Vyplouvali jsme z Kanárských ostrovů v listopadu roku 2003. Mořeplavec, jeden z našich nejznámějších "mořských vlků" Olda Karásek přeplouval v roce 2003 Atlantský oceán již podeváté. Obvyklé trasy vedou v období naší zimy z Portugalska přes Kanárské ostrovy jižní cestou do Karibského moře. Na jaře pak trasou severní zpátky z Karibiku přes Azorské ostrovy do Evropy.

Posledních pět přeplaveb Atlantiku absolvoval Olda na své devítimetrové plachetnici s názvem "O.K.". Trochu nezvyklý název lodi kapitán vysvětluje hned několika způsoby. Jednak jako zkratku počátečních písmen svého jména, hlavně však tím, že atmosféra na jeho lodi by mohla být "OK" za každé situace. Takže když se třeba volá o pomoc, kapitán lodi hlásí: "Mayday, Mayday, tady OK, OK..."

"Na moři totiž nezáleží na tom s jakou lodí a výbavou plujete, nejdůležitější jsou lidé, kteří s ní chtějí plout." Toto je kapitánova oblíbená věta, kterou vítá každou posádku. Snad s ní zároveň obhajuje i technický stav své stařičké lodě, jež musí každého novopečeného námořníka odradit. Později si kapitán pochvaluje: "Na lodi mám nejraději začátečníky, ti alespoň do ničeho nemluví a ve všem pomáhají."

Hurá přes oceán
Skoro v "pohodě" tedy vyplouváme. Kapitán bohužel zrovna před čtrnácti dny spadnul do podpalubí starého vraku a zlomil si několik žeber. Jeho novopečená posádka se o zranění toho roku již sedmdesátiletého kapitána, dozvídá až po příletu na Kanárské ostrovy. Ačkoli nikdo z nás dosud na plachetnici neplul, plavba teď bude záviset na nás.

Na plavbu přes Atlantský oceán se s Oldou vydává MUDr. Karin Pavlosková (30 let, absolvuje s Oldou celou plavbu kolem světa), Angelo Hábl (50 let, český tulák a bezdomovec, cestující po světě s malou fenkou Mikinou), Tomáš Voříšek (17 let, student a nadšenec námořního jachtingu).

Olda se pokusil o plavbu kolem světa již dříve. Před patnácti lety doplul se svým doma postaveným dvojstěžníkem až do Austrálie, tam ale svou loď prodal. Před osmi lety vyplul přes Atlantský oceán s mořeplavcem Jiřím Albrechtem, společná plavba se však nezdařila pro neporozumění a vzájemnou rozdílnost povah. Olda přeplul jako jeden z prvních Severní moře, o přeplavbě Atlantského oceánu, která v nezkušených námořnících vzbuzuje úctyhodný výkon, však tvrdí:

"Přeplout Atlantik je pro mě jako pro důchodce výhodné, na zimní sezónu se totiž přesouvám za teplem a ušetřím tak za topení. Doporučoval bych to všem důchodcům, nejdražší položkou je na celé této akci loď, která se ale ušetřeným topením brzy splatí. Ta moje mě přišla se vším všudy na půl milionu a slouží mi dobře už patnáct let. Když to spočítáš, tak je to levnější položka než auto, a to ani nepočítám projetý benzín. S lodí se pluje jenom na vítr a se skromnou stravou, takže z důchodu ještě ušetřím..."

Vypadá to, že Olda si ze mě dělá srandu, ale tváří se naprosto vážně. "A co nebezpečí oceánu? To přece nemůže každý zvládnout?"

"Uvidíš, že plout po otevřeném moři se stabilním větrem v zádech je určitě bezpečnější, než jezdit u nás po dálnici. Dnes už pluje přes Atlantik spousta plachetnic, není to žádné hrdinství, v doporučeném období tam nejsou hurikány, naopak většinu trasy provází slunce a modré nebe. Přes Atlantik jsem nikdy neplul déle než jeden měsíc, pak se v Karibiku kotví zadarmo v zátokách a pobude se tam přes naší zimu. No a na jaře zpátky do Evropy. Dá se žít! Jenom se lidi nesmí o sebe a své klamné materiální jistoty tak bát! Co si s sebou do hrobu odnesou? To, co zažili! Podívej se třeba na Angela, ten už pochopil o co v životě skutečně jde!"

Další pokračování článků Karin Pavloskové Plavba s plachetnicí O.K. kolem světa nabídneme v pátek 13. 10. Plavba kolem světa na plachetnici O.K. je uskutečňována od listopadu roku 2003. O přeplavbě Atlantského oceánu pojednává kniha s názvem "Mořeplavecká odysea", kterou vydal Knižní klub Euromedia. Oldřich Karásek a Karin Pavlosková pokračovali dále přes Karibské ostrovy do Panamy a přes Tichý oceán, ostrovy Francouzské Polynésie na souostroví Tonga, jež leží nad Novým Zélandem. V září 2005 vypluli mořeplavci pouze ve dvou na dosud první českou a vůbec nezvyklou plavbu severním Pacifikem - plavba přes Tuvalu, ostrovy Gilbertovy a Marshallovy do Mikronésie a odtud dále přes Indonésii, Singapur a do Malajsie, kam dopluli v polovině června roku 2006. Loď zůstala nyní v Malajsii a další pokračování plavby přes Thajsko, Maledivy, Indický oceán a Rudé moře se plánuje na podzim.

Spustit audio
autor: Karin Pavlosková