Pietro Carnesecchi

22. září 2010

Rovných 500 let uplyne na Štědrý den od narození italského humanisty a církevního reformátora s pohnutým osudem.

Pietro Carnesecchi se narodil na Štědrý den roku 1508 v rodině bohatého florentského kupce. Profesi obchodníka vyměnil za službu církvi. Zdálo se, že ho čeká závratná kariéra. Bylo mu pouhých 24 let, když si ho papež Kliment VII. vybral za svého tajemníka. V pozadí papežovy volby lze tušit "florentské nitky", neboť papež pocházel z mocné florentské medicejské rodiny. V papežských službách získal Carnesecchi nejen obrovský majetek, ale i slávu, společenský vliv a mocné přátele, k nimž patřila i francouzská královna Kateřina Medicejská.

I v Carnesecchiho případě platí, že netušíme, jak vysoko jsme vystoupili, dokud nezjistíme, jak hluboko můžeme padnout. Carnesecchiho pád začal ve chvíli, kdy se v Římě spřátelil se španělským spisovatelem a kritikem papežské politiky Juanem de Valdésem. Charismatický Valdés kolem sebe soustředil okruh významných lidí, mezi jinými i Giulii Gonzagovou nebo její švagrovou básnířku Vittorii Collonu, které věnoval své sonety Michelangelo. Pod Valdésovým vlivem se Carnesecchi ztotožnil s Lutherovým učením. Když Valdés v roce 1541 zemřel, stal se Pietro Carnesecchi vůdčí osobností početného okruhu jeho příznivců.

V roce 1546 se papež Pavel III. rozhodl potlačit sílící kritiku církevních reformátorů. Pietro Carnesecchi byl zcela logický jedním z prvních, kdo se měli zodpovídat před inkvizicí. Carnesecchi stačil uprchnout do Paříže a skrýval se v zahraničí až do nástupu papeže Pia IV. v roce 1559. Pius IV. byl po Klimentovi VII. dalším medicejským papežem a Pietro Carnesecchi se na jeho ochranu spoléhal natolik, že se dokonce přestěhoval zpátky do Říma.

Klidné časy mu skončily v roce 1565, když na papežský stolec usedl Pius V. a okamžitě obnovil Carnesecchiho proces. Carnesecchi naštěstí dlel v Benátkách, a tak neskončil rovnou ve vězení. Ve svízelné situaci zvolil osvědčenou taktiku a pospíchal do rodné Florencie pod ochranná křídla Medicejských. Poprvé (a naposledy) ho ale Medicejští zradili. Vévoda Cosimo I. de´Medici si chtěl naklonit papeže a uprchlíka mu vydal.

V roce 1566 byl Pietro Carnesecchi uvězněn a celý následující rok jej vyslýchala inkvizice. Ta jej 21. září roku 1567 odsoudila k smrti. Florentští vyslanci v kleče prosili papeže o zmírnění Carnesecchiho trestu. Marně. Bývalý papežský první sekretář a zmocněnec byl veřejně sťat 1. října roku 1567 a jeho tělo bylo spáleno.

autor: Jaroslav Petr
Spustit audio