Petra Klabouchová: U severní zdi. O tajemství Ďáblického hřbitova
Severní část Ďáblického hřbitova po dlouhé roky ukrývala jedno z nejkrutějších tajemství komunistického režimu, které se podařilo odkrýt až po dlouhých letech. Politické vězeňkyně i jejich děti umučené a zavražděné v 50. letech v pankrácké věznici našly místo svého posledního odpočinku právě zde v hromadných šachtových hrobech.
Autorka knihy tak na základě skutečných osudů těchto žen splétá detektivní příběh, v němž tematizuje motivy pomsty i odpuštění a dává hlas těm, kteří desítky let nemohli být slyšet.
Temným paradoxem hřbitova je také to, že zde kromě obětí komunistického režimu spočívají také oběti režimu nacistického, a to spolu s jejich vrahy a nacistickými zločinci.
Mimo jiné u severní zdi leží Josef Gabčík, Jan Kubiš nebo komunisty umučená odbojářka Zdena Mašínová. Právě její dcera Zdena Mašínová ml. při pátrání po místě posledního odpočinku své matky byla jednou z prvních, kdo odhalil zmínky o dětských obětech na Ďáblickém hřbitově.
Některé z „dětí režimu“, jak se označují děti narozené za mřížemi, ale měly „štěstí“, a místo aby se staly obětí krutého zacházení bachařů i bachařek, byly matkám hned po porodu odebrány a skončily v náhradních rodinách příslušníků StB, SNB nebo Vězeňské služby, tedy v rukou vrahů a mučitelů jejich rodičů. Většina z nich se o své pravé identitě nikdy nedozvěděla.
V současnosti se na dětském pohřebišti Ďáblického hřbitova nachází 41 pomníčků se 43 jmény dětí. Kolik jich tam je ve skutečnosti, ale dodnes není jisté.
Radioknihu můžete poslouchat celé čtyři týdny.
Související
-
Zdena Mašínová: Dcera hrdiny a sestra mužů – pro jedny hrdinů, pro druhé vrahů
Bratři Zdeny Mašínové Ctirad a Josef se svou skupinou vedli se zbraní v ruce na začátku 50. let protikomunistický odboj a před útěkem na Západ zabili šest lidí.
-
Číhošťský zázrak v prosinci 1949 nebyl nikdy objasněn. Umučený kněz Toufar se ale stal symbolem doby
Pohyb křížku na oltáři v kostele Nanebevzetí Panny Marie v prosinci roku 1949 zahýbal nejen malou obcí Číhošť. Kněz Josef Toufar byl kvůli tomu umučen.
-
Někdo musel něco dělat. Příběh protikomunistické odbojové skupiny bratří Mašínů (1. část)
Brzy uplyne 70 let od chvíle, kdy členové odbojové skupiny bratří Mašínů uprchli z Československa. V noci z 3. na 4. října 1953 přešli přes hranice do Východního Německa.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka