Petr Holub: Co nejvíc chybí české ekonomice

18. říjen 2019

Není každý den posvícení. Představitelé vlády slavili počátkem října zprávu, že agentura Moody’s zlepšila rating dluhopisů České republiky.

Ovšem pár dnů později už raději nekomentovali, že se Česko o tři místa propadlo v žebříčku konkurenceschopnosti, který každoročně vydává Světové ekonomické fórum.

Čtěte také

Loni jsme byli devětadvacátí, letos nám tedy patří příčka číslo 32. Česko už přes deset let patří do čtvrté desítky nejvyspělejších světových ekonomik, stejně jako několik dalších zemí, se kterými nás spojuje komunistická minulost a přítomnost v Evropské unii. Nepochopitelné na tom je, že právě Česko, nejvyspělejší ze zmíněných států, nedostalo ani šanci nahlédnout do společnosti těch nejlepších.

Jedno z možných vysvětlení nabízí přehled kritérií, podle kterých Světové ekonomické fórum konkurenceschopnost hodnotí. Česko je mezi 140 hodnocenými státy až na 111. místě v kategorii „vládní dlouhodobá vize“. Tím se myslí, že vláda má plán, jak zlepšit výkony ekonomiky a že se ho krok po kroku snaží realizovat. Pokud neznáme cestu kupředu, pak se po ní ani nemůžeme vydat.

Dlouhodobá vize či plán jistě nejsou něčím samospasitelným. Přesto mezinárodní srovnání ukazuje, že si nějaký takový opatřily zvláště ty země, které sledují vzestupnou křivku. Z deseti zemí, jejichž vize Světové ekonomické fórum hodnotilo nejlépe, jich sedm náleží k regionu s největšími perspektivami, tedy Asii, ať už jde o její jihovýchodní část nebo Arabský poloostrov.

Vlastní vize

V první dvacítce jsou i Spojené státy a pár evropských zemí, konkrétně Lucembursko, Švýcarsko, Finsko a Nizozemsko. U těchto států také člověka napadne, že patří na svém kontinentu k těm, které si dokážou s ekonomickými poryvy poradit lépe.

Čtěte také

Samozřejmě existují vyspělé státy, které si s ekonomickou budoucností hlavu příliš nelámou, a předpokládají, že jejich společnosti včetně hospodářské nadstavby jsou dost vyspělé, aby našly cestu bez příkazů shora. Sem patří třeba Velká Británie nebo Rakousko, ovšem i tyto země mají nějakou obecnou, byť trochu rozmlženou představu, kam se v příštích letech ubírat.

Budoucností se obvykle nezabývají tam, kde jsou zvyklí užívat si přítomného dne – ovšem právě to může být důvod, proč teprve ty největší maléry donutí Španěly, Italy a Řeky něco efektivního podniknout. Pak jsou země, které mají dost starostí s přežitím a promyšlenou hospodářskou strategií prostě dohromady nedají, případně ji nahradí ideologií. Není divu, že sem patří všechny levicové diktatury či polodiktatury jižní Ameriky v čele s Venezuelou.

Petr Holub, týdeník Echo

Někde mezi těmito dvěma skupinami jsou postkomunistické země, ze kterých jsou vedle Česka a Slovenska nejhorší Rumunsko, Bosna a Chorvatsko. Již jsme si zvykli, že nás automaticky táhnou nahoru vyspělejší sousedé ze západu a o vlastní vizi se nepokoušíme. Na víc než čtvrtou desítku v konkurenceschopnosti se ovšem tímto způsobem není možné dostat.

Autor je komentátor serveru Echo24

autor: Petr Holub
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.