Petr Hartman: Budoucnost Pirátů bez Jana Lipavského

2. říjen 2024

Z vládní koalice do konstruktivní opozice, tímto směrem se vydali Piráti. Jinou cestu zvolil Jan Lipavský. Opustil pirátské řady a zamířil mezi nestraníky. Tím si uvolnil ruce a na rozdíl od bývalých kolegů mohl zůstat součástí Fialova kabinetu.

Demisi sice formálně podal, ale premiér ho nemusel příliš přemlouvat, aby na ní netrval. V čele ministerstva zahraničí bude nadále pokračovat.

Čtěte také

Pro Jana Lipavského bylo paradoxně daleko obtížnější se do vlády dostat, než se v ní udržet. Jeho jmenování Petr Fiala prosadil navzdory nesouhlasu tehdejší hlavy státu Miloše Zemana. Teď odpor prezidenta překonávat nemusel a ani zbývajících koaličních partnerů.

Odcházející předseda Pirátů Ivan Bartoš Lipavského rozhodnutí ostře neodsoudil. Zároveň spolu s kolegy z poslaneckého klubu slíbil, že podobnou zdrženlivost nemůže vláda očekávat při jejich pobytu v opozičních lavicích.

Konstruktivní opozice?

Pirátům se odchodem z vlády rozvázaly ruce a mohou daleko svobodněji kritizovat některá rozhodnutí Fialova kabinetu. S dodatkem, že nebudou odmítat úplně všechno, co ze Strakovy akademie do Sněmovny zamíří.

Čtěte také

Ve čtyřech poslancích toho mnoho nezvládnou. Jinak by je premiér tak snadno z koalice odejít nenechal. Což si většina Pirátů v nedávné minulosti uvědomovala, a proto v hlasováních odchod z kabinetu nepožadovala.

Podivný způsob odvolání Ivana Bartoše náladu změnil, z malé vládní strany se stala početně nepatrná opoziční.

Pokud nemá cesta pokračovat směrem mimoparlamentním, potřebují Piráti zvládnout blížící se sněmovní volby. Dosud se jejich podpora v průzkumech pohybovala lehce pod deseti procenty. Což by na zisk mandátů teoreticky stačilo. Jak ukázaly výsledky evropských a krajských voleb, nemusí to vždy v praxi platit.

Další hráč je Kalousek

Aby se to neopakovalo, záleží na výběru nástupce Ivana Bartoše. S novým předsedou či předsedkyní může přijít i změna pirátského programu a jejich veřejná prezentace. Pokud se z liberální a spíše středové strany nepromění v krajně levicovou, mohou Piráti získat podporu části zklamaných vládních voličů.

Čtěte také

I když o jejich přízeň možná budou bojovat s dosud neznámým politickým uskupením. Alespoň odchod Miroslava Kalouska z TOP 09 zrod nové strany či hnutí naznačuje.

Zkrátka, Piráty v následujících měsících čeká tvrdý boj o přežití. Kdo je v něm povede, o tom se rozhodne v listopadu. Zatím to vypadá, že o místo kapitána rozbouřené pirátské bárky není velký zájem. Charismatický a přes všechnu kritiku vcelku úspěšný předseda Ivan Bartoš se bude těžko nahrazovat.

Petr Hartman, moderátor a komentátor Českého rozhlasu Plus

Tím spíš, že někteří potenciální nástupci mají za sebou prohry v nejrůznějších volbách. Přitom silná osobnost v čele strany bude potřeba. Například k nalezení ztracené přímočarosti Pirátů, kterou jim logicky sebralo vládní angažmá. 

To ukázalo i na slabiny jejich vnitrostranické demokracie a otevřenosti. Bez potřebných změn ve fungování strany by po konci Pirátů ve vládě pravděpodobně nastal i jejich konec v první politické lize.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

autor: Petr Hartman
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.