Petr Hartman: Antonín Staněk jako ministr kultury na přání

24. květen 2019

Pokud si to předseda strany přeje, tak já ve vládě skončím. Pokud si pan prezident bude přát, abych ve vládě zůstal, tak já tedy zůstanu.

Zhruba tímto způsobem lze vnímat přístup ministra kultury Antonína Staňka k jeho vynucené rezignaci.

Ondřej Konrád: Staněk jde na vrub ČSSD

Ministr kultury Antonín Staněk

Kdo tipoval, že ministr kultury tlak veřejnosti nemůže ustát, ale zároveň odejde až po eurovolbách, nejspíš teď vítězně volá: „Bingo!“

Premiér Andrej Babiš takovouto demisi pokládá za neobvyklou. Patrně kvůli tomu, že v ní je vyjádřen konec ministra na nátlak šéfa ČSSD. To se v politice občas stává, že strana, která vás nominuje, potom vyjádří přání, abyste už ministrem nebyl.

Konkrétně v momentu, kdy vaše působení v čele ministerstva jí v očích voličů přináší více škody než užitku. Někteří bývalí ministři z hnutí ANO by o tom mohli vyprávět. Antonínu Staňkovi se to také přihodilo.

Neobvyklé na jeho konci by mohlo být pouze jediné. Kdyby neskončil. To by znamenalo, že by ho ve funkci udržel prezident republiky. Ten si s touto možností stále pohrává. Nic na tom nezměnilo ani setkání Miloše Zemana s Janem Hamáčkem.

Prostor pro spekulace

Antonín Staněk: Komentáře reflektují, že se někdo postavil elitám

Antonín Staněk

Ke konci května končí ministr kultury Antonín Staněk z ČSSD. Jeho odcházení provází několik pozoruhodných výroků. 

Byť mu předseda sociální demokracie vyložil, jakým způsobem hodlá změnu ve vedení ministerstva kultury vyřešit, neřekl prezident jednoznačně, že Staněk skutečně skončí. Prý se hlava státu rozhodne až po setkání s ministrem.

Bude-li na jeho konci sociální demokracie trvat, potom na úsudku Miloše Zemana až tolik záležet nebude. Ostatně Andrej Babiš dal veřejně najevo, že navrhne Staňkovo odvolání.

Pochopitelně v momentu, kdyby si ministr demisi po rozhovoru s prezidentem rozmyslel. Vzhledem k tomu, že premiér dokáže poměrně pružně měnit své názory, uvidíme, zda tomu tak skutečně bude. To v momentu, kdyby musel opravdu jít do střetu s prezidentem. Tedy trvat na odvolání ministra kultury, byť by s tím hlava státu nesouhlasila.

Petr Honzejk: Stabilizace rozkývané židle ministra kultury Staňka je jen dočasná

Petr Honzejk

Je pochopitelné, že Jan Hamáček nechce dělat pod tlakem dramatické kroky, které by mohly znamenat přiznání personálních bídy ČSSD, ale stát se i zdrojem nových třenic uvnitř partaje, která se vyhrabala ze stavu studené vnitrostranické války. Ovšem obraz působení nynějšího ministra kultury je tak katastrofální, že se bude hrát o jediné: Jak přesvědčit Antonína Staňka, že ve skutečnosti ministra kultury tak nutně dělat nemusí a že by měl v zájmu vlastní strany rezignovat sám.

Pokud by byl Andrej Babiš neústupný, musel by Miloš Zeman jeho návrh přijmout a Antonína Staňka odvolat. Stále ještě existuje možnost, že se oba politici takovému střetu vyhnou.

Prezident republiky by neměl mít důvod držet ministra kultury ve funkci navzdory přání vedení sociální demokracie, se kterým nemá premiér žádný problém.

Do úterý existuje prostor pro spekulace o tom, zda boj za Staňkovo setrvání myslí Miloš Zeman vážně. Tento den má dojít k jejich schůzce a po ní by mělo být jasno.

Petr Hartman

Konkrétně v tom, zda si prezident skutečně přeje Staňkovo setrvání ve vládě. Pokud ano, nemělo by to znamenat, že v čele kultury skutečně zůstane. V tom případě by měl stejně skončit. Ne však na základě rezignace, ale měl by být odvolán na návrh předsedy vlády.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

autor: Petr Hartman
Spustit audio