Pánové, zastavte to! Domovská redakce zavražděného novináře vyzývá slovenské politiky ke klidu

11. březen 2018
Robert Fico cítí, že jeho politický konec se blíží a nedokáže se s tím vyrovnat

Slovenská politická scéna je ve varu. Vražda mladého novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky přerostla v politickou krizi, jejíž důsledky si u našich sousedů v tuto chvíli neodváží nikdo předpovědět.

V atmosféře vypjatých emocí nicméně zaznívají výzvy k uklidnění. A je významné, že s jednou z nich přichází i portál Aktuality.sk. Právě v jeho redakci Kuciak před svou tragickou smrtí pracoval.

Nejde ani tak o komentář, jako spíše o výzvu. Výzvu adresovanou slovenskému prezidentovi, premiérovi, ale i opozici. „Každému, komu záleží na tom, aby se situace nezvrhla ve zběsilou politickou a společenskou válku, nad níž ztratíme poslední zbytky kontroly,“ píše na stránkách serveru komentátor Dag Daniš.

Pokud si podle něj Slováci shrnou, kam se za poslední dny dostali, uvidí prý „šílený obraz“. Prezident a premiér si navzájem vyhlásili válku. To vede k nebezpečnému patu, který nechce ani Andrej Kiska, ani Robert Fico. Slovensko tak míří k „rozvratu a běsnění, přičemž morálně zdevastovanou vládu budou držet nad vodou – a grilovat – Kotlebovi extremisti“, tvrdí slovenský novinář.

Dodává, že v tomto stavu se země pod Tatrami nachází jen krok od chvíle, kdy kontrolu nad dalšími událostmi ztratí nejen kabinet, ale i prezident, opozice či nahněvaní lidé na náměstích. První věcí, kterou by teď měli prezident Kiska i premiér Fico učinit, tak je utlumení vášní a poté návrat k jednacímu stolu. Vhodným terénem pro hledání politického řešení, ale i pro tvrdá vyjednávání, je v tomto smyslu iniciativa předsedy slovenského parlamentu Andreje Danka.

Chyby a špinavosti

Druhý krok, který by měli Kiska, Fico i opozice udělat, je přiznat si chyby, překonat je a nekupit další, nabádá Dag Daniš. A nejprve vypočítá přešlapy hlavy státu. Andreji Kiskovi vyčítá, že po oznámení Kuciakovy vraždy dal přednost horským svahům.

A i když si pak lyže vyzul, omezil se na strohá, rázná a s nikým nekonzultovaná prohlášení. Další chybou slovenského prezidenta a jeho týmu byly prý i silné řeči. „Zahrál si na vůdce, který je připraven vyvést zemi ze složité situace. I když mohl tušit, že na to nemá ani sílu – rozuměj politickou většinu – ani zkušenosti a schopnosti,“ má jasno autor textu.

Andrej Kiska, Visegrádská čtyřka

Pokud Kiska dělal jen školácké chyby, Fico se podle Daniše dopustil vysloveně nebezpečných špinavostí.

Vzkázal totiž, že je připraven obětovat koaliční stranu Most-Híd za podporu nacionalistů z Lidové strany Naše Slovensko (LSNS), kterou vede Marián Kotleba. Prezidenta pak Fico obvinil z organizování převratu za asistence finančního magnáta a filantropa George Sorose. „Vyslovil to bez jakýchkoli důkazů a bez logiky. Jen s cílem nadbíhat extrémistům,“ myslí si Daniš.

Z premiéra, který předstíral, že je „hrází proti extrémismu“ a přiblíží Slovensko „tvrdému jádru Evropské unie“, se podle komentátora stal přes noc „radikál, buřič a štváč, který dal zelenou nejnižším pudům, tupým konspiračním teoriím a právě extrémistům“. Také sociální sítě zaplavilo množství komentářů, které jsou nejen nenávistné vůči novinářům, ale i otevřeně nacistické a antisemitské.

Fico, zatlačený do kouta, tak „odjistil granát“, dočteme se na serveru Aktuality.sk. Slovenský lídr teď riskuje, že po rozjitření veřejného mínění, jež se stále více obrací proti němu, dopadne premiér hůř než jeho předchůdci Mikuláš Dzurinda nebo Vladimír Mečiar.

Řešením je řízený odchod

Prezident by měl premiéru Ficovi a šéfovi parlamentu Dankovi osobně vysvětlit, jak si „restart důvěry“ představuje, radí Dag Daniš. Kiska by tedy měl přijít s vlastními podmínkami. A dát oběma politikům krátký čas na odpověď. Základem řešení by pak měl být definitivní konec ministra vnitra Roberta Kaliňáka a policejního vedení, které podle Daniše ovládají oligarchové. Ostatně psal to i zavražděný Ján Kuciak.

Nastolena by měla být i otázka Ficova postavení ve vládě, podotýká slovenský komentátor. „Na jedné straně je nad slunce jasnější, že po tom, co Fico v posledních dnech veřejně předvádí, premiérem zůstat nemůže. Důvěru mu neposkytnou ani prezident, ani většina veřejnosti. Není schopný zakročit proti politicko-oligarchickému – a do velké míry i kriminálnímu – systému, který zde léta budoval. A který jej drží pod krkem,“ tvrdí Daniš.

Dá se očekávat, že současná vláda přijde o důvěru v parlamentu a bude třeba řešit krizovou situaci

Myslí si, že pokud má premiér v sobě „alespoň špetku cti, svědomí a odpovědnosti“, mohl by představit to, co chystá už léta: Plán na svůj odchod z čela vlády. S politickými podmínkami, které budou přijatelné pro prezidenta i parlament.

Řešení současné krize podle Daga Daniše nemá Kiska, Fico, rozzlobená veřejnost, či rozhořčená opozice. Řešení prý může nabídnout jen případná dohoda prezidenta s premiérem, která se bude opírat o parlament.

„Abychom to řekli jasně. Premiér se může rozhodnout mezi řízeným odchodem, tedy politickým gestem, po němž přijde úleva. Pokud nekradl, tak i pro něho. Anebo mezi politickou válkou, v níž už bude riskovat úplně všechno,“ nastiňuje dostupné scénáře novinář.

Závěrem Dag Daniš v komentáři na serveru Aktuality.sk vyzývá, aby politici situaci zastavili, dokud nenabere vlastní dynamiku, „která na Slovensku zničí více, než se na civilizovanou zemi patří“.

  • Zahraniční