Pandora Papers: Nikdy jsme se neměli dozvědět, že je za tím Andrej Babiš, hodnotí bývalý vyšetřovatel

5. říjen 2021

Konsorcium investigativních novinářů z celého světa odhalilo první informace ke kauze Pandora Papers. Mezi zvučnými jmény světové politiky figuruje i český premiér Andrej Babiš (ANO), který v roce 2009 přes složitou strukturu firem v daňových rájích zakoupil 16 nemovitostí ve Francii. „Celé to offshorové schéma znamená jednu jedinou věc – nikdy jsme se neměli dozvědět, že se za ním skrývá Andrej Babiš,“ shrnuje své dojmy bývalý vyšetřovatel finanční kriminality Kamil Kouba.

Předseda české vlády se dotazům novinářů na toto téma spíš vyhýbá. Nařčení z protiprávního jednání ale striktně odmítá a původně vyvracel i informaci, že je vlastníkem jakýchkoli nemovitostí ve Francii. Později připustil, že diskutované stavby a pozemky mohou patřit některé z firem v jeho svěřenských fondech.

Čtěte také

„S obhajobou pana premiéra nesouhlasím. Je to učebnicový příklad praní špinavých peněz. To schéma vykazuje znaky, jaké vykazují schémata organizovaného zločinu,“ upozorňuje Kouba s tím, že nyní je na pořadu dne zjistit, odkud finance využité v transakcích pocházely.

„Jediný způsob, jak do toho vnést světlo, je ukázat veřejnosti bankovní výpis,“ soudí bývalý kriminalista.

Ostatně pokud předseda vlády prokáže, že prostředky jsou legální, může být věc rychle vyřešena, říká advokát a spolutvůrce systému eAdvokacie Petr Kočí.

S obhajobou pana premiéra nesouhlasím. To schéma vykazuje znaky, jaké vykazují schémata organizovaného zločinu
Kamil Kouba, bývalý policejní vyšetřovatel finanční kriminality

Bývalý vyšetřovatel Kouba ale upozorňuje na to, že státní organizace Britských panenských ostrovů, kde se převody milionových částek odehrály, dostaly zásadní informace už v roce 2016. Lze se podle něj domnívat, že je předaly Finančnímu analytickému útvaru ministerstva financí (od roku 2017 Finanční analytický úřad – pozn. red.). Ministerstvo financí spadá v posledních dvou volebních období do gesce hnutí ANO.

Policie má nástroje, jak podobné skutečnosti ověřit, ujišťuje Kouba:

Čtěte také

„Z vlastní zkušenosti ale mohu potvrdit, že mezi finančními analytickými úřady celého světa funguje komunikační platforma Egmont Group, která je výhradně určena k výměně takto citlivých informací. Nedovedu si představit, že by orgány Britských panenských ostrovů obdržely oznámení podezřelého obchodu v souvislosti s politicky exponovanou osobou na pozici ministra financí (Andrej Babiš, 2014-2017) a nekomunikovaly to s Českou republikou.“

Odborník na finanční kriminalitu dodává, že v roce 2016 podle výroční zprávy Britských panenských ostrovů probíhala s Českou republikou podstatně zvýšená frekvence komunikace.

V případě praní špinavých peněz je potřeba prokázat zdrojový trestný čin – z nějž měly pocházely peníze, které bylo třeba legalizovat.
Petr Kočí, advokát

Advokát Kočí nicméně upozorňuje na to, že i v případě tuzemského předsedy vlády by měla být dodržena zásada presumpce neviny.

„V případě praní špinavých peněz je navíc vždy potřeba prokázat také zdrojový trestný čin – tedy ten, z nějž měly pocházely peníze, které bylo třeba legalizovat. Přeci jen je nutné trošku brzdit, protože zatím neexistuje ani náznak té úvodní zdrojové činnosti,“ varuje.

Čtěte také

Podle šéfeditora serveru SeznamZprávy.cz Adama Junka ale celá operace, kdy nemovitosti nakonec skončily v holdingu Agrofert, mohla směřovat k tomu, aby bylo možné z firem vybrat peníze, aniž by bylo nutné vyplácet si dividendu, které je ovšem třeba zdanit. 

„Částečně by to mohlo být vysvětlení. Ale schéma je extrémně komplikované na to, aby toto byla pouze jedna záležitost. Šlo by to udělat snadněji a průhlednějši a přesto by to zůstalo legální,“ dodává.

Tak či onak je ale ke zvážení, zda je podobný postup budící mnoho otázek morální u člověka, který na podnikatele posílal kontroly elektronické evidence tržeb a podle Junka i po nevydání desetikorunové účtenky na obchodníka zaklekávala finanční správa. Naráží tak na systém EET, který zavedl kabinet, v němž Andrej Babiš figuroval ještě jako ministr financí.

Hosty byli:
Zuzana Machálková, redaktorka, Český rozhlas
Kamil Kouba, bývalý policejní vyšetřovatel finanční kriminality, konzultant pro boj proti praní špinavých peněz
Petr Kočí, advokát, spolutvůrce systému eAdvokacie
Adam Junek, šéfeditor, Seznam Zprávy

„Postup předsedy vlády, který veřejně prohlašoval, že nemá žádné offshorové společnosti a velmi důrazně vystupoval proti daňovým rájům, se jeví jako zajímavý,“ glosuje Junek a vyvrací domněnky o načasování mezinárodní kauzy na předvolební období v České republice.

„Vždy když mezinárodní konsorcium investigativních novinářů zveřejňuje příběh týkající se podobných úniků, začíná se od aktivních politiků a vládnoucích lidí. Tento příběh je samozřejmě nejšťavnatější v tom, že Andrej Babiš je hlasitým bojovníkem proti daňovým únikům a schématům – a sám jich přitom v minulosti využil,“ uzavírá.

Poslechněte si celý audiozáznam Tématu dne Lukáše Matošky.

autoři: Lukáš Matoška , marz
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka