Pamflet, jemuž stále někdo věří

17. červenec 2011
Monitor

V letních dílech seriálu Příběhy (v) umění dojde k menší změně, a to, že budeme chodit jen do Národní knihovny. Už dlouho víme, že v ní nacházíme různé historické dokumenty a jeden z nich dokazuje, že nic nového pod sluncem nejsou ani pamflety a hanopisy.

V knihovních regálech najdeme pamflet proti jezuitům Monita privata Societatis Jesu. Dan Mrázek si o něm povídal s PhDr. Alenou Richterovou z Oddělení rukopisů a starých tisků.

Ve 30. letech 17. století se dostal do rukou saských vojáků, kteří ho odvezli do Saska. Skončil v míšenském antikvariátu, kde ho našel jeden český farář, který ho převezl zpět do Čech do knihovny v Duchcově. Dozvěděl se o tom Bohuslav Balbín, který rukopis koupil, a tak se dostal zpátky do Klementina. Balbín pak do rukopisu doplnil i některé historické části, jinam zase přidal své poznámky. Rukopis je tedy cenný i pro Balbínovy autografy.

autor: Daniel Mrázek
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.