Paměť národa: Dejvické oslavy přilákaly tisíce lidí, pamětníky to dojalo
Oslav Osvobození 70, které v pražských Dejvicích pořádala nezisková organizace Post Bellum ve spolupráci s Českým rozhlasem, se podle odhadu pořadatelů zúčastnilo asi 15.000 lidí.
Program probíhal dva dny. V pátek osmého května byla otevřena audiovizuální produkce ve vlakovém vagonu na Vítězném náměstí a také venkovní výstava velkoformátových fotografií.
Odpoledne se publiku představilo asi 70 pamětníků a válečných veteránů, pro které byl připravený speciální program. Na pódiu se během obou dní vystřídalo deset kapel.
Nejvíc lidí ale přilákal páteční koncert Anety Langerové, v rámci kterého se na pódiu pokřtila i nejnovější publikace Místa paměti národa.
V pátek i v sobotu byly veřejnosti otevřené také prostory Masarykova salonku na Dejvickém nádraží a protiletecký kryt pod ním.
V salonku se promítaly filmy s tematikou druhé světové války (Tobruk, Varšavské povstání) a s veřejností zde besedovalo několik historiků, např. Eduard Stehlík nebo Pavel Žáček.
Speciální program na návštěvníky čekal v protileteckém krytu, kde si při prohlídce mohli poslechnout výběr se 70 reportáží Českého rozhlasu a dozvědět se víc o projektu Hrdina.cz.
Nejposlouchanější
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.