Pach lásky a rozkladu

14. srpen 2012
Monitor

Samičky brouků kožojedů přitahuje neobvyklý „parfém“: kombinace pachu samčích feromonů a vysychající zdechliny. Zjistili to němečtí vědci.

Rozkládající se zdechliny obratlovců poskytují potravu hmyzím mrchožroutům. Jako první se objevují mouchy, jejichž larvy pojídají dosud vlhkou tkáň. Za nimi následují brouci mršníci a drabčíci, kteří loví muší larvy. Na zbývající kůži a vazivu se živí dospělí brouci z čeledi kožojedovití (Dermestidae). Kožojedi se nezačnou pářit dříve, než rozklad nepokročí a ze zdechliny nezůstanou jen kosti, chlupy a vysušená kůže. V takovém stádiu se na zdechlině najdou už jen larvy kožojedů a několika dalších brouků. Cyklus střídání různých druhů hmyzu je natolik ustálený, že ho využívá forenzní věda při vyšetřování.

Dalo by se předpokládat, že kožojedy ke zdechlině láká pach vysychajících tkání. V případě samečků kožojedů šedých (Dermestes maculatus) je to pravda, ale u samiček je to komplikovanější. Biologové z Ulmské univerzity zjistili, že na přilákání panenských samiček nestačí ani pach vyschlé zdechliny, ani pohlavní feromony, které vylučují samečci. Stejně tak samičky ignorovaly kontrolní pachy a syntetické feromony. Jediné, co na ně platilo, byla kombinace pachu suché zdechliny a samčích feromonů.

Je to rafinovaný mechanismus, který má zajistit potravu nové generaci kožojedů. Pokud by samičku lákala jenom vůně samečků, mohla by se spářit někde, kde by vylíhlé larvy zahynuly hlady. Pro nás nevábná směs pachu lásky a rozkladu však zajistí, že sameček i zdroj potravy najde na stejném místě.

Zdroj: Frontiers in Zoology

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.