Ötzi nemá příbuzné

22. září 2010

Analýza mitochondriálního genomu slavného Ötziho ukázala, že muž z ledovce nemá žádné dnešní příbuzné.

V září 1991 objevili turisté v Ötzalských Alpách na hranicích Itálie a Rakouska ve výšce 3279 metrů nad mořem mumifikované tělo muže. Zkoumání mumie, která dostala jméno Ötzi, ukázalo, že muž žil asi před 5300 lety a ve věku 46 let zahynul v důsledku poranění šípem. Tým britských a italských vědců nyní analyzoval Ötziho mitochondriální genom - tedy DNA, která se dědí výhradně po mateřské linii a umožňuje studium příbuzenských vztahů. Vědci porovnávali Ötziho genetický profil s profily dnešních Evropanů a snažili se najít takové, kteří by s mužem z ledovce sdíleli sekvenci DNA zděděnou od společného předka.

Zjistili, že Ötzi patřil ke skupině označované jako K1, jejíž příslušníci dnes v Evropě běžně žijí. Skupina se ovšem rozpadá do tří dalších linií, a ani jedna se s tou Ötziho neshoduje. Ötzi je tedy zřejmě představitelem čtvrté skupiny, která ovšem díky kolísání výskytu genetických linií v průběhu let z evropské populace zcela vymizela.

Výsledky analýzy Ötziho mitochondriální DNA popisuje článek v časopise Current Biology.

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.