Osm nových živočišných druhů objevili vědci v jeskyni

5. červen 2006
Monitor

V Izraeli byla náhodou objevena jeskyně s unikátním ekosystémem. Našli ji dělníci při těžebních pracích v lomu nedaleko izraelského města Ramle. Když se během své práce provrtali do stometrové hloubky, narazili na volný prostor.

Přivolaní vědci zjistili, že jde o krasovou členitou jeskyni s podzemním jezerem a vlastním ekosystémem, která byla izolovaná od okolního světa přibližně pět milionů let. Její rozloha je 2,5 kilometrů čtverečních.

Hned při prvotním zkoumání našli vědci v jeskyni 8 nových druhů živočichů. Konkrétně 4 druhy vodních korýšů a 4 suchozemské bezobratlovce. Všechny exempláře až na jednoho byly nalezeny živé. Tím neživým byl zvláštní druh slepého štíra, vědci však předpokládají, že je jen otázkou času, kdy objeví i jeho živý exemplář. Dalším nálezem je například bílá kreveta, která je největším objeveným živým tvorem v jeskyni, má kolem 8 cm. V jeskyni jsou části se slanou i sladkou vodou. Ze čtyř nalezených korýšů jsou dva adaptovaní na slanou vodu a dva další žijí ve sladké nebo poloslané. Všichni nalezení živočichové mají jedno společné, a sice že jsou slepí. O zrak přišli během evoluce, protože do jeskyně neproniká sluneční svit, takže vidět vlastně nepotřebovali.

Vědci, kteří jeskyni zkoumali, poslali vzorky nálezů evropským a izraelským odborníkům, aby je zařadili a přidělili jim jména. Analýza DNA podzemních živočichů ukázala, že jsou tyto organizmy skutečně unikátní a vědě dosud neznámé.

Biologové ze Židovské university v Jeruzalémě jsou přesvědčeni, že jeskyni může obývat mnoho pravěkých forem života, vzhledem k tak dlouhé izolaci místního ekosystému. A průzkumy budou samozřejmě pokračovat, za tím účelem byly práce v lomu pozastaveny a je možné, že už brzo přijdou místní vědci s dalšími objevy. Jedno je však jisté už teď. Hlavní význam této jeskyně spočívá v tom, že podává svědectví o tom, jak se živé organismy vyvíjejí bez přítomnosti slunečního svitu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.