Orchideje nemají rády mladý les

25. leden 2012
Monitor

Ne každý les je pro pozemní orchideje dost dobrý. Výzkum odhalil, že tyto vzácné rostliny potřebují staré lesy plné hub.

Orchideje představují asi 10 % všech rostlin žijících na Zemi. Ztráta životního prostředí však mnohé orchideje přivedla na Červený seznam ohrožených druhů. Předpokládá se, že k příčinám zranitelnosti terestrických druhů patří intimní vztah mezi nimi a půdou, ve které rostou. Jak je důležitý, zkoumali američtí vědci u tří druhů orchidejí (Goodyera pubescens, Liparis liliifolia, Tipularia discolor), které se ve Spojených státech počítají mezi ohrožené.

Studie trvala čtyři roky, během kterých vědci sledovali orchideje a houby rostoucí v mladých (50 až 70 let) a starých (120 až 150 let) lesích. Její výsledky odhalily, že v časných stádiích svého vývoje jsou orchideje plně závislé na mikroskopických houbách. Bez živin, které z nich získávají, semena orchidejí vůbec nemusí dozrát. Aby se tak stalo, potřebují půdu s hojným výskytem hub, jaká se vyskytuje ve starých lesích. Analýza vzorků půdy dokázala, že ve starých lesích je ve srovnání s mladšími lesními porosty až 12krát více hub, které jsou navíc druhově rozmanitější.

Z hlediska ochrany orchidejí je to důležitý objev, který ukazuje, že je potřeba chránit především staré lesy. V těch mladých orchideje příliš dobře neporostou, protože jim menší množství hub nebude stačit.

Zdroj: Molecular Ecology

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.