Ondřej Konrád: Vysílaní pracovníci coby obchod?

24. srpen 2017

Když ve středu večer zazníval v českých elektronických médiích výraz „vysílaný pracovník“, možná si ne každý divák či posluchač byl úplně jistý, o čem je vlastně řeč a proč právě toto bylo jedním z hlavních témat schůzky francouzského prezidenta s rakouským, slovenským a českým premiérem v Salzburku.

Tedy pro jistotu: vysílání pracovníků je jedna z variant pracovní pohyblivosti v rámci Evropské unie a jde o osoby vykonávající práci na území jiného členského státu, než ve kterém normálně působí. Jsou to pracovníci firem, které mají v jedné unijní zemi smlouvu s partnerským podnikem ve státě jiném.

Emmanuel Macron, Christian Kern, Robert Fico a Bohuslav Sobotka pak hledali, jak dosáhnout dohody před tím, než budou v říjnu jednat ministři práce a sociálních věcí členských zemí o reformě tohoto dosavadního systému.

Který se nelíbí z jedné strany například šéfovi české vlády, podle něhož francouzské a rakouské firmy u nás platí pracovníkům 30 či 40 procent mzdy, jíž dávají lidem ve své zemi.

Schůzka francouzského prezidenta Macrona s rakouským, slovenským a českým premiérem v Salzburku

Náznak dohody v citlivé věci?

A z druhé strany jsou zase výhrady k tomu, že za vysílané pracovníky platí nové unijní země sociální a zdravotní pojištění doma, tedy o dost nižší, a jedná se tak o sociální a mzdový dumping. Celý problém je ovšem poněkud složitější, dodávám pouze, že se snad po této středě začal rýsovat nějaký kompromis.

A že v pozadí je, aspoň podle francouzského tisku, možnost, aby díky této věci země střední a východní Evropy získaly ústupky u povinných migračních kvót. Jinými slovy – tvrdé evropské jádro by na kvóty mohlo přestat tlačit, když uvidí vstřícnost ve věci vysílaných pracovníků.

Přičemž salzburská schůzka je pozoruhodná také v tom, že na ni chyběli zástupci dalších zemí Visegrádské čtyřky a Macron údajně ani neměl o rokování s premiéry Polska a Maďarska zájem. Také Fico a Sobotka sice z pozice odmítání kvót neucouvli, ale nejsou tak razantní, jeho jejich další kolegové z V4.

Robert Fico a Emmanuel Macron během jednání v Salzburgu

Šéf slovenské vlády dokonce dal nedávno jasně najevo, že pro jeho zemi je příslušnost k centru unie životně důležitá. Jak se k věci zachováme my, se ještě uvidí.

Mohlo by to ostatně mít různé formy. Macron, který snad na jaře přijede do Prahy, nás prozatím podle všeho neodepisuje. Ale takový stav by se také mohl změnit.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.