Ondřej Konrád: Nečekaně užiteční letouni

29. srpen 2020

Největší audioportál na českém internetu

Důchodci s rouškou | Foto: Fotobanka Profimedia

Přilepší si čeští penzisté příští rok díky návyku části čínské populace konzumovat netopýry?

Čtěte také

Protože vláda byla kvůli vypnuté ekonomice země při pandemii dohnána k zaseknutí pomyslné dluhové sekery, i když je otázka, jestli to muselo být až do půlbilionové hloubky.

Čili ji momentálně nemusí moc trápit pětitisícové přilepšení k důchodům, kritiky označované buď výrazem „rouškovné“, anebo souslovím předvolební úplatek. S poukazem na to, že by peníze z oné sekery měly putovat úplně jinam. Ale zase to nemohou vykřikovat moc nahlas, protože všichni vědí, že se český stát chová k seniorům celé dekády bídně.

My nikam nekandidujeme

Jestliže je podezření na úplatek, pak ovšem ne až tak před blizoučkými volbami krajskými. V nich i bez větších pobídek zřejmě vyhraje hnutí ANO, zatímco sociální demokraté počítají s chabým výsledkem a někde to předem odpískali.

Čtěte také

Podstatnější budou pro oba subjekty všeobecné volby právě v onom důchodcům lehounce vylepšeném příštím roce. Přesněji, jestli i pak bude Babišovo hnutí pokračovat ve vedení země a ČSSD se vůbec protáhne do sněmovny. O přežití bojuje tradičním arsenálem – sociální politikou. Pro niž má vcelku zdatnou ministryni Maláčovou, která jde sice na nervy paradoxně svorně jak vládnímu partnerovi, tak jeho nejostřejším kritikům.

Ale i ti musí uznat, že o sobě dává vědět. Ona také přišla s návrhem na původně ještě o tisícovku vyšší příplatek k důchodům. Premiér ho po menší úpravě akceptoval, a tentokrát se kupodivu netváří, jako by to byla jen a jen jeho zásluha. Možná proto, že by mu sociální demokraté byli i po sněmovních volbách pořád nejsnesitelnějšími kolegy v ministerském kabinetu. A jak řečeno, o nadcházející krajské, nebo dokonce senátní volby nejde. Babiš ostatně sám tvrdí: „Já a pan Hamáček přece nikam nekandidujeme!“ Jistě, letos nikoli.

Najednou to jde

Do jaké míry může být pobídka voličům v důchodovém věku účinná, těžko měřit a odhadovat. Byť má hnutí ANO za poslední roky starší populaci spíš na své straně, když ji postupně odlákává levici. Ale jestliže Babiš cítí potřebu jistit pozici i v jiných vrstvách, pak by se tak dalo vykládat zavržení superhrubé mzdy, a tedy de facto daňové úlevy pro občany aktivního věku.

Ondřej Konrád

A opět možno říct, že si to premiér dovolí pouze díky ohromnému schodku. Protože superhrubá mzda mu sice ležela v žaludku léta a mluvil o ní jako o „megapodvodu“, ale předloni rázně odmítl návrh ODS (ta by mimochodem teď důchodcům nic nepřidávala) superhrubou mzdu zrušit a nahradit patnáctiprocentní daní. Jako před rokem 2007, než byla zavedena. Protože by to prý znamenalo výpadek 75 miliard v příjmové části rozpočtu. Jenže doslova to se nyní realizuje. A až za čas se zjistí, jestli je to pro zaměstnance výhodné, nebo naopak. Nejspíš po sněmovních volbách. To možná v Číně žádní netopýři nezbydou.   

Autor je komentátor Českého rozhlasu