Ondřej Konrád: Nalinkovaný sněm hlavně o „velkých“ volbách

11. únor 2024

Kdyby před prezidentskými volbami nezakveruloval tehdejší moravskoslezský hejtman Vondrák, mohlo třeba zůstat nejužší vedení hnutí ANO bez nejmenší změny i po této sobotě. Ale nezařazený zákonodárce Vondrák dnes hlasuje ve sněmovně s pětikoalicí a na postu řadového místopředsedy ho na 7. sněmu nahradil zatím méně známý pražský poslanec Králíček, doplniv tak trojici Schillerová, Brabec, Vondráček.

Nestandardní subjekt

Ta, stejně jako jejich nový kolega, neměla soupeře, všichni totiž rezignovali. A už vůbec žádné protikandáty neměli ani dva nejvyšší znovuzvolení, předseda Babiš a první místopředseda Havlíček. Proti Babišovi hlasoval jeden delegát, devět se drželo.

Čtěte také

Výsledek tedy není obtiskem časů voleb do Národní fronty, jak žertující komentátoři sněmů hnutí obvykle připomínávají. Ale výsledky svědčí o přepevné jednotě a evidentní spokojenosti plynoucí z dlouhodobě vysokých preferencí slibujících další vítězství ve všeobecných volbách.

Do čela kampaně se k nim v projevu na sněmu, pro někoho trochu překvapivě, delegoval sám Babiš. Nicméně na post premiéra v úvahu prý připadají i už rok mediálně předsunutí Havlíček a Schillerová.

Čtěte také

To může být sice pro voliče matoucí, ale jak pravil v jednom z rozhovorů během sněmu Havlíček, že usiluje o post předsedy vlády lídr je obvyklé u standardních subjektů, jímž ovšem ANO není.

A to je čirá pravda, hnutí je od hlavy k patě Babišův projekt a vše zásadní se v něm děje podle něj. I když se tomu občas nějaké regionální figury vymknou, jak jsme viděli na severu Moravy. Možná ne naposledy. A kdo ví, co by se dělo, kdyby ANO znovu vyhrálo a přitom zůstalo v opozici? 

Hezký novotvar

Ale momentálně je hnutí jako vždy svorné a hodlá podle Schillerové uspět přinejmenším tak, aby se sestavování vlády bez něho neobešlo. To není nesplnitelné, ale také nikoli kamenně jisté – záležet bude na mnoha věcech, včetně toho, kdo všechno v roce 2025 do sněmovny projde.

Čtěte také

Babiš také mimo očekávatelné záplavy kritiky vlády a předsevzetí vyhrát eurovolby vyhlásil, že nemíří na příznivce SPD (Okamura o tom ale ví své), nýbrž chce oslovit ty pětikoalicí „zrazené“. Přičemž nespokojení voliči vládních stran jistě existují, jen se zatím masivněji k ANO nepřesouvají. A na vznik nějakého „protifialovského křídla“ uvnitř ODS, s nímž by se Babiš jistě dovedl dohodnout, zatím také nic neukazuje.

Kdo snad od sněmu, jakoby předem přesně nalinkovaného a zaměřeného hlavně na „velké volby“, čekal nějaké zásadní vize pro budoucnost země, byl asi zklamán. Jenže na to Babiš a jeho nejbližší, jak se říká, „nejsou“. Takže vedle fanfár zněly známé výpady proti Bruselu, green dealu, upřednostňování Ukrajiny před našimi občany, mluvilo se o rozvratu hospodářství a tak dále.

Ondřej Konrád, moderátor a komentátor Českého rozhlasu Plus

Ale kdo sbírá různé podivuhodné novotvary z politické sféry (nezapomenutelný je Nečasův „dalajlamismus“), může si radostně přidat Havlíčkovu několikrát opakovanou „defializaci“, nad níž se ovšem možná nespokojeně zavrtí místopředseda a šéf klubu SPD.  

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Spustit audio