Olympijské hry v Aténách dnes začínají

13. srpen 2004

Konečně se Olympijské hry vracejí do místa svého zrodu, tvrdí s hrdostí Řekové a doufají, že jedinou formální nepříjemností bude fakt, že oficiálně začínají v pátek třináctého. Věštírna v Delfách dávno nefunguje, takže se k této okolnosti nemůže vyjádřit. A my se raději spokojme s tím, že pověrčivost v případě Olympijských her rozhodně není na místě.

Faktem je, že Řekové se cítí být z organizačního hlediska pod nepříjemným drobnohledem, neboť v průběhu příprav zaznívalo na jejich adresu mnoho poznámek a pochybností o schopnosti tak náročnou událost zorganizovat, dostavět potřebné budovy a stadiony a vybudovat náročnou infrastrukturu. Obavy vyvolávalo hlavně počáteční pomalé tempo, ovšem nyní je všechno jinak. Sportovní svět si vydechl, když Atény oznámily, že věci jsou v nejlepším pořádku. V televizi potom vystoupila jedna z organizátorek, jež západní novináře upozornila, že nechápou řeckou mentalitu a dodala "my jsme zvyklí dělat všechno na poslední chvíli".

Jedním z největších oříšků nynější Olympiády je bezpečnost. Jsou to první letní Olympijské hry od teroristických útoků z 11.září, a navíc se odehrávají v zemi, která není až tak vzdálena od Blízkého východu. Novináři tvrdí, že Atény se proměnily v moderní pevnost v tom smyslu, že všechno je prošpikováno kamerami a signalizačními systémy. Právě na tento fakt poukazují Řekové, když se začne mluvit o tom, že o neuvěřitelných 50 procent překročili rozpočet.

Atény ale chápou celou záležitost jako národní investici. Chtějí upozornit na to, že sportovní zápolení, jež bude sledovat celá planeta, se odehrává v moderní zemi s velkou perspektivou, nikoliv u jakýchsi podivných potomků dávno zašlé starověké říše. Politici zdůrazňují, že Řecko prochází rychlým vývojem a prožívá skvělá léta. Jestliže nynější generace měla dvě velké ambice, a sice připojit se ke společné evropské měně a zorganizovat Olympijské hry, podařilo se obojí. Za to ty peníze přece stojí.

Faktem je, že celkové výlohy stouply na necelých 6 miliard eur, což je málem 5 procent řeckého hrubého domácího produktu. Do Atén se sjíždí 16 000 sportovců a rekordní počet týmů z 202-ou zemí. Jenom celkový počet hlav států, jež řeckou metropoli navštíví, se vyšplhal k šedesáti (včera tam přiletěl také český prezident Václav Klaus). Na seznamu jsou ale takoví hosté, jako britský premiér Tony Blair, bývalý americký prezident George Bush starší, a také například turecký premiér Erdogan.

Jeho návštěva je obzvláště významná, protože Olympijské hry mohou být dalším neformálním krokem k normalizaci vztahů mezi Tureckem a Řeckem. Je všeobecně známé, že obě země byly několikrát na pokraji konfliktu. Nejhoršímu zabránila jenom šťastná skutečnost, že jsou obě členy Atlantické aliance, takže Washington a západní spojenci vždy uklidnili situaci. Dodnes je ale rozdělený ostrov Kypr, jehož turecká část se nedostala do Evropské unie a pokud se tam poměry zásadně nezmění, ztratí šanci na vstup i Turecko.

Je každopádně zřejmé, že bezpečnostní deštník nad Olympem musí být co nejdokonalejší. NATO si vzalo na starosti ochranu vzdušného prostoru za pomoci známého systému AWACS. Šestá flotila amerického námořnictva a její lodě, rozmístěné v Itálii a Turecku, se budou starat o bezpečnost okolních moří. Celkově se náklady na bezpečnost odhadují na jeden a půl miliardy dolarů.

Podíváme-li se na novinky, jež letošní Olympijské hry připravují, nelze pominout otázku dopingu. Příznačnou se stala kauza populárního domácího sportovce, kterým je Kostadinos Kenteris. Ten je v Řecku doslova ikonou po tom, co před čtyřmi lety vyhrál zlatou medaili v běhu na 200m v Sydney. Nedostavil se ale na antidopingovou zkoušku, což může znamenat jeho vyloučení. Právě on měl přitom údajně zapálit Olympijský oheň. Že by to byl nový nechtěný symbol?

Jisté je, že antidopingové testy budou jedním z hlavních evergreenů řeckých her. Organizátoři se snaží postavit věc pozitivně a poukazují na vážný pokrok vědy v této oblasti. Větší počet případů má prý ukázat nikoliv zvýšené používání zakázaných látek, ale spíš podstatné zlepšení metod k jejich odhalování.

No a na počátku tohoto sportovního megasvátku stojí za zmínku i malá drobnost, že totiž od skončení studené války jsou i Olympijské hry svobodnější. Předtím byly často jakousi prodlouženou rukou politiky. Některá zápolení neměla ani zdaleka jen sportovní význam, šlo v nich o různá vítězství "socialistického tábora" nad imperialistickými padouchy. Kvůli politice nesvobodného světa se vyskytovaly bojkoty a antibojkoty, a celkově byly ideály starověkých Řeků v područí tvrdě manipulovaného dějinného vývoje.

Dnes je doba přece jen svobodnější, což má blahodárný vliv i na Olympijské hry. Ale protože nikdy nic není úplně dokonalé, zjevilo se strašidlo terorismu. Starověcí Řekové by se asi divili. I oni by si ale časem nepochybně zvykli.

autor: Daniel Raus
Spustit audio