Odkrytá tajemství rukopisů

27. březen 2015

Víte, co všechno ukrývají tak vzácné rukopisy, jako jsou Vyšehradský kodex, Strahovský evangeliář nebo Velislavova bible? Z mnohých známe jen několik iluminací, ale od 13. března si je můžete prohlédnout úplně celé.

Možnost prolistovat nejznámější a nejvzácnější středověké rukopisy nabízí výstava Středověká kniha na dosah, kterou od 13.3. do 24.3. pořádá Národní knihovna a Tempus libri ve Výstavním sále Galerie Klementinu. Kromě pondělí jsou denně od 10:30 do 18 hod. připraveny faksimilia nejen dávných rukopisů, ale například i inkunábule Bible kutnohorské. Zajímavým zpestřením je trojice knih španělské produkce jako Kodex navarský z 12. století.

Z instalace výstavy Středověká kniha na dosah: Faksimile Kodexu navarského

Příležitost poznat celková rozvržení titulů, o kterých odborníci mluví s velkou úctou, se v takovém rozsahu objevila patrně poprvé. Navíc vás prohlídka nebude stát ani korunu. Pouze budete muset dodržet hygienická pravidla, buď otřít ruce do připravených ručníků nebo navléknout připravené bílé rukavičky. Hodnota faksimilií se pohybuje v řádech statisíců, proto se i s nimi musí zacházet velmi opatrně.

Nápad na výstavu vzešel z dokončení faksimile Vyšehradského kodexu. Originál je už několik desetiletí bezpečně uzavřen v trezoru Národní knihovny a přístupný není prakticky ani pro odbornou veřejnost. Výjimkou by se měl stát rok 2014, kdy s vystavením této kulturní památky počítá benediktinský řád. Právě benediktini totiž měli být objednavateli kodexu, který do historie vstoupil jako dar ke korunovaci prvního českého krále Vratislava I.

Z instalace výstavy Středověká kniha na dosah: Faksimile Vyšehradského kodexu

Jak se rodí faksimile
Při instalaci výstavy Středověká kniha na dosah se návštěvníci mohou dozvědět řadu zajímavostí o výrobě faksimilií. Na 21. března je od 17 hodin připravena přednáška Mgr. Tomáše Žilinčára z Tempus Libri. V rozhovoru prozradil, že při výrobě faksimile Vyšehradského kodexu byla nejsložitější prací hedvábím vytkávaná převazba. Autoři museli najít postup nejen na způsob tkaní rozvilin z pravého čínského hedvábí, ale také na postup vyobrazení Krista v mandorle, který je na zadní straně kodexu.

Z instalace výstavy Středověká kniha na dosah: Faksimile Vyšehradského kodexu

Den v bílých rukavičkách
Kromě Vyšehradského kodexu můžete ve Výstavní síni Galerie Klementinum vidět Strahovský evangeliář datovaný kolem roku 860, připravena je také nejkompletnější sbírka právních textů z předhusitské doby – Kniha zemského, městského a jiného práva z období kolem roku 1413. Zalistovat můžete také Velislavovou biblí z poloviny 14. století, nejstarší městskou knihou ve střední Evropě Liber vetustissimus sepisovanou na počátku 14. století, k prohlédnutí je připravena také faksimile z kozí kůže s nejstarší dochovanou podobou staropražského znaku Polepšení znaku Starého Města pražského z roku 1475.

Z instalace výstavy Středověká kniha na dosah: Strahovský evangeliář

V prostoru Národní knihovny najdete navíc ještě jednu výstavu, která představuje život sv. Václava ve středověkém komiksu. Jejím autorem je PhDr. Zdeněk Uhlíř, se kterým si ji představíme v magazínu Leonardo i na webu 20. března.

Faksimile na Leonardu
Zpřístupnění starých rukopisů a tisků vašim očím patřilo k našim tématům už několikrát. V cyklu Příběhy (v) umění jsme nabídli například Vyšehradský kodex. Představovali jsme faksimile i originál Hodinek knížete Rohana na webu i v magazínu Zrcadlo

Z instalace výstavy Středověká kniha na dosah

Liber vetustissimus byla součástí cyklu k výstavě Královský sňatek, kde jsme se taktéž věnovali originálu i nově představenému faksimile.

Zájemce o vznik rukopisů mohl zaujmout článek Tajemství středověkých skriptorií, který byl doplněn také o audioslideshow představující faksimilia z různých zemí.

V několika článcích můžete prolistovat také Bibli Václava IV., jejíž originál patří do Vídně, ale Knihovna Národního muzea vlastní faksimile rozdělenou do šesti cyklů. Ze všech můžeme vybrat články: Co skrývá Bible Václava IV. anebo Osudy Bible Václava IV.

autor: Adriana Krobová
Spustit audio