Obrusník: Stát by měl podpořit výstavbu odolnějších domů
Velkou část Čech znovu ohrožují vydatné deště. Ve Středočeském, Plzeňském, Jihočeském a Ústeckém kraji platí od dnešního poledne povodňové ohrožení s extrémním stupněm nebezpečí. V Praze je vyhlášena povodňová pohotovost. Podle meteorologů má pršet na většině území s výjimkou Karlovarského kraje a déšť ustane až v úterý.
Města a obce v povodí Vltavy a Labe se přitom vzpamatovávají z povodně, která zatím stála 11 lidských životů především v minulém týdnu a způsobila miliardové škody. Těm nezabránily ani protipovodňová opatření přijatá po roce 2002. Ivan Obrusník, předseda Českého národního výboru pro omezování důsledků katastrof tvrdí, že jsme si z povodní poučení vzali.
Celkově byla reakce a činnost krizového řízení integrovaného záchranného systému byla velmi dobrá, ovšem na druhou stranu jsme zopakovali některé chyby, kdy jsme ignorovali zkušenosti z povodní v roce 2006. To ale bude třeba zhodnotit až větším odstupem, kdy budeme mít v ruce relevantní analýzy. Už teď ale mohu říci, že Praha zvládla povodně velmi dobře. Nesmí se ale zapomínat na to, že je to díky primátorovi Svobodovi, který loni zkontroloval stav protipovodňových opatření. Zjistili se velké nedostatky a ty byly odstraněny a udělali velké cvičení. To je ta správná cesta.
Kde jsou tedy ty největší rezervy?
Je to už ve zmíněné prevenci a také v tom, Česká republika nemá komplexní systém omezování následků katastrof a přípravu na další katastrofu, tedy něčeho o co se naše sdružení snaží. Se skončením povodně totiž automaticky začíná příprava na tu další možnou.
Při povodních byly mnohem víc používány mobilní ochranné stěny. Zachránily Malou Stranu, Karlín, Libeň a Holešovice resp. další městské části. Proč ale ochranné hráze a stěny nepomohly ve středních a severních Čechách?
Města, která leží na velkých řekách a mají nábřeží přímo u vody, by měly zvyšovat svou odolnost vůči katastrofám všeho druhu. Není možné je uvést do původního stavu a čekat až je další povodeň zase zničí. Toto by se u nás mělo řešit systémově. Není to bohužel v kompetenci jednoho resortu, ale nemusí kvůli tomu vznikat nový úřad. Stačí kdyby to měl v gesci premiér a cílem by byl dlouhodobý plán, který by zajistil u několikrát vyplavených lidí buď jejich odstěhování nebo postavit odolnější dům.
Jak odolnější?
Například ho postavit na sloupech a v suterénu mít jen garáž, kterou případná voda proteče. V New Orleans takto vyrostla celá nová zástavba. Při tom by měli hrát svou roli také pojišťovny, které se dnes s lidmi v rizikových oblastech prakticky vůbec nebaví. Třeba by mohl být vytvořen program státní podpory pro zvyšování odolnosti rodinných domů vůči povodním.
Velkou roli hraje při povodních v časná informovanost veřejné správy. Funguje ten systém lépe než v roce 2002?
Funguje lépe, ale problém je v dlouhodobé podpoře třeba Českého hydrometeorologického ústavu - jehož jsem býval ředitel - protože ten hraje klíčovou roli. Ten je totiž v systému krizového řízení v samém začátku, ale když se podíváte do příslušné zákony, tak tam o samém začátku není ani zmínka. Neřeší vůbec, zda se stavu nebezpečí vyhlásí dobře a včas, tak to tam není.
Mohlo tedy dojít ke zdržení a samosprávy nemohly zareagovat včas?
Asi se to mohlo stát v jednotlivých případech. Ale neuvědomujeme si, že tento systém je hodně založen a dodávkách elektrického proudu a například při bleskových povodních vypadne proud jako první. A proti tomu ona spolehlivost systému není vůbec ochráněna.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka