Objev super-Jupiteru

20. listopad 2012
Monitor

Mezinárodní tým astronomů objevil těleso, které dostalo příhodné označení: super-Jupiter. Obíhá kolem velmi jasné hvězdy v souhvězdí Andromedy.

Masivní hvězda Kappa Andromeda se nachází ve vzdálenosti asi 170 světelných let. Je asi 2,5krát hmotnější než slunce a na obloze ji lze pozorovat pouhým okem. Díky datům, která v infračervené oblasti spektra získal teleskop Subaru na Havaji, mohli astronomové určit, že kolem hvězdy obíhá slabě zářící těleso, které je asi 13krát hmotnější než Jupiter. Jeho oběžná dráha je o něco větší než oběžná dráha Neptunu a vzdálenost od mateřské hvězdy je téměř dvakrát větší. Jeho teplota dosahuje 1400 stupňů Celsia, což tělesu dodává načervenalou záři.

Logo

Super-Jupiter, jinak těleso Kappa Andromedae b, může být podle astronomů jak planetou, tak hnědým trpaslíkem. Jeho velikost se totiž pohybuje právě na rozhraní, které odděluje nejmasivnější planety od nejméně hmotných hnědých trpaslíků. V každém případě ale Kappa Andromeda získává rekord jako nejhmotnější hvězda, u které byla přímo pozorována buď planeta nebo lehký hnědý trpaslík.

Zdroj: NASA, ScienceDaily

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio

Více z pořadu