Obama zavítá do Buchenwaldu

4. červen 2009

Dnes ve večerních hodinách zavítá prezident Spojených států amerických Barack Obama do Německa ze své návštěvy Egypta. Na programu má zařazenou návštěvu hlavního saského města Drážďan a bývalého koncentračního tábora Buchenwaldu u Výmaru. Dále pak navštíví americkou vojenskou nemocnici ve falckém Landstuhlu a setká se s německou spolkovou kancléřkou Angelou Merkelovou, která jej bude doprovázet.

Obama navštívil před rokem ještě jako kandidát Demokratické strany Berlín, kde vystoupil před desetitisíci nadšených příznivců s nabídkou spolupráce s Evropou. Dodnes si pamatují jeho památná slova : "Teď nastala chvíle, kdy se musíme všichni spojit, abychom zachránili tuto planetu". Tak se chápe i jeho dnešní mise, kterou zahájil v Egyptě přes Německo, aby byla ukončena ve Francii, kde se účastní 65 výročí spojenecké invaze v Normandii. Ani místo jeho návštěvy v Buchenwaldu nebylo vybráno náhodně a stalo se tak podle některých informací přes odpor Berlína. Merkelová by raději upřednostnila návštěvu Lipska před koncentračním táborem. Ten však byl prosazen na osobní přání amerického prezidenta i z toho důvodu, že jeden z jeho osvoboditelů v dubnu 1945 byl jeho prastrýc, který sloužil v řadách americké armády.

Nepůjde však jen o symbolickou návštěvu, ale má zde dojít k rozhovoru s nositelem Nobelovy ceny, spisovatelem Elie Wieselem, který se ve svých dílech zabývá pronásledováním Židů nacisty. Ten patřil k těm nemnohým židovským vězňům v tomto koncentračním táboře, kteří se ještě dožili osvobození. Nacisté v letech 1937 až 1945 zavlekli do Buchenwaldu více než čtvrt milionu lidí z celé Evropy, z nichž šest desítek tisíc zde zahynulo za nelidských pracovních podmínek nebo bylo přímo zavražděno. Obama se tady má setkat s dalšími přeživšími a chce tím demonstrovat před světovou veřejností svou sounáležitost s židovskou pospolitostí. Nejde přitom o náhodný akt, protože se tak děje v době, kdy během svého pobytu na Blízkém Východě demonstrativně nenavštívil Izrael. V pozadí podle politických pozorovatelů stojí diference mezi americkou vládou a izraelským kabinetem Benjamina Netanjahua vzhledem k pohledu na mírový blízkovýchodní proces. Ten byl nyní zkomplikován stanoviskem izraelské vlády na trvání výstavby osad na územích Palestiny. Tím se původně připravovaný soukromý pobyt Obamy v Buchenwaldu přeměnil ve státní návštěvu první třídy. Přípravy na dnešní večerní přistání prezidentova letadla Air Force One na drážďanské letiště zastihly půlmilionové město v nejvyšších obrátkách. Zvláštním výcvikem prošla i eskorta vybraných policistů, kteří budou doprovázet prezidentskou limuzínu. Přímo o jeho bezpečnost bude pečovat na čtyři tisíce policejních úředníků za situace, kdy na jeho strategii ochrany byly k dispozici pouhé čtyři týdny. Za normálních okolností návštěva amerického prezidenta bývá plánována nejméně rok předem. Počítá se, že kompletně bude uzavřeno celé drážďanské centrum a po dobu návštěvy bude nad městem vyhlášen letový zákaz. Hotel Taschenbergpalais, kde bude americký prezident nocovat, je kompletně střežen a ve vnitřním městě byly instalovány bezpečnostní kamery. Všechna tato opatření směřují k jedinému cíli - zabránit teroristickému útoku. Během státní návštěvy dojde k omezení veřejného života, na což byly policií upozorněni jak obyvatelé tak podnikatelé. Aby bylo možno zvládnout případnou smršť dotazů, policie zřídila ve středu města informační středisko, kde úředníci po osm hodin denně odpovídají na četné dotazy obyvatel, jak bude probíhat návštěva Baracka Obamy v městě. Jak poznamenala Deutsche Welle, všichni obyvatelé Drážďan v těchto dnech si kladou otázku, kde budou moci shlédnout alespoň na okamžik nejmocnějšího muže planety. Při nejmenším jej chtějí v americkém stylu správně pozdravit jak na Welcome-Party dnes večer, tak zítra dopoledne na lidové veselici. Zda se jí však Barack Obama zúčastní, na to si ale budou muset drážďanští občané ještě několik hodin počkat.

Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci Rádio na přání . Některé vybrané komentáře si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas .

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.