Oázy života na Antarktidě

4. prosinec 2008

Stáří antarktických jezer je velmi rozdílné. Unikátní subglaciální jezera, která se nachází pod ledovcem, v hloubce několika kilometrů, jsou stará mnoho miliónů let. Jezera, která studují čeští vědci na ostrově Jamese Rosse, vznikla po posledním odlednění, jsou tedy stará přibližně deset tisíc let.

I na tomto nejjižnějším a přesto nejstudenějším světadílu existuje velmi rozmanitý život. V extrémních podmínkách Antarktidy je pro rozvoj života často limitující nejen nízká teplota, ale především nepřítomnost kapalné vody. Přesto se tu díky jezerům, potokům a mělkým mokřadům tvoří oázy, ve kterých se rozvíjejí poměrně bohatá společenstva živočichů. Na ostrově Jamese Rosse je jezer různých typů spousta. A právě v nich žije i největší sladkovodní živočich Antarktidy - žábronožka.

Nejen na otázku, proč bylo pro první českou stanici, která nese jméno Johana Gregora Mendla, vybrán právě ostrov Jamese Rosse, odpovídala Linda Nedbalová z Botanického ústavu AV ČR:

autor: Tamara Kocourková
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.