O lidech a zvířatech

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Podle iniciátorů projektu v tuzemsku klecové velkochovy pečují o 5,8 milionu slepic chovaných na snášení vajec

V pořadu Evy Hůlkové se například dozvíme, že lidé nemají ani ponětí o tom, jak vlastně zvířata cítí bolest. Jak neuvěřitelně brutální podmínky panují při transportech zvířat. Jak se psi z nekontrolovaných chovů prodávají za cenu interšampionů. Také že ptáci se stahují z volné krajiny do měst.

Hosté Vetikály varují: ztrácíme přirozený vztah ke zvířatům – buď je adorujeme, nebo týráme, často z nevědomosti. Legislativu máme slušnou, problém bývá v postoji člověka. Vztah lidí a zvířat zůstává i nadále plný paradoxů. I když je člověk vyšší bytost, zvířata mu nastavují zrcadlo.

„Z naší dříve bohaté a pestré krajiny vzniká intenzivním hospodařením zelená nebo žlutá poušť, která je naoko hezká, ale mezi tou plodinou není vůbec místo pro jakýkoliv život,“ říká Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické. Budou s ním ostatní hosté Vertikály souhlasit?