Nový život lithiových baterií
Nová generace lithiových akumulátorů bude mít až 4krát větší měrnou kapacitu oproti stávajícím. Novým prvkem, který je omladí, má být síra.
Příspěvek jste mohli slyšet v magazínu Nula-jednička. Další témata: Průzkum Connectivity Scorecard, Futurologické okénko: jeden maličký výpadek... , Kogenerace v Malešicích, Projekt Chobotix, Četba - J. Mazurek: Slabikář (repr.).
Bez lithiových akumulátorů by dnešní svět nebyl tím, čím je. Prudký rozvoj by nezaznamenaly digitální fotoaparáty, kamery, notebooky, mobily, přenosné přehrávače či PDA. Ani elektromobily a elektropalivová hybridní auta by neměla naději na to, aby se prosadila na trhu.
Podle posledních článků, např. v časopise Nature Materials, to vypadá, že lithiové baterie ještě neřekly své poslední slovo. Po lithium-iontových a lithium-polymerových bateriích přicházejí baterie lithium-sírové. Nezávisle na sobě s nimi v minulých dnech přišly 2 týmy - laboratoř kanadské Univerzity ve Waterloo a spojený tým pracovníků firem BASF a Sion Power.
V čem jsou tyto nové baterie nadějné? Mají mít výhledově zhruba 3 až 4krát větší měrnou kapacitu oproti stávajícím lithiovým bateriím, číselně vyjádřeno: asi 600 Watt-hodin na kg nebo 600 Watt-hodin na litr objemu. Anoda je tvořena lithiem a katoda sírou, která je vnořena pomocí nanostruktur do vodivého a porézního uhlíku. Slabou stránkou nových akumulátorů je zatím menší výdrž, tedy menší počet nabíjecích cyklů během života baterie.
Bez zajímavosti není ani to, že speciální lithium-iontové akumulátory, postavené na principu nanodrátků (Nanosafe), pohánějí špičkový sportovní elektromobil Lightning GT.
Každý pokrok v oblasti lithiových baterií nás tedy mj. přibližuje době, kdy na silnicích zavládnou úsporné, ekologicky čisté a tiché elektromobily, jejichž současnou slabinou je kratší dojezd a velký nápor na energetické možnosti akumulátoru.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka