Nový "tablet" od Apple

1. únor 2010

Nový přístroj iPad přináší efektní design a propracované ovládání. Přináší také řadu omezení. Na oboje jsme od Applu zvyklí.

Pojmem tablet se v oblasti počítačů označuje velmi lehký notebook či subnotebook, který lze ovládat i bez klávesnice. Podobně vypadá i iPad, novinka firmy Apple. Má to však jeden háček, iPad vzhledem k jeho omezeným funkcím zřejmě nelze plně řadit do kategorie počítačů. Není totiž tak univerzální jako běžné tablet PC nebo rozměrově podobné netbooky. Zastane ovšem funkci čtečky e-knih, multimediálního přehrávače, zápisníku a terminálu s přístupem na internet. Uživatelé ale asi nejvíc ocení jeho vyspělé a efektní dotykové ovládání. V zásadě můžeme říct, že iPad je spíš nástrojem konzumace placeného obsahu než nástrojem pracovním. Na Applu iPad nelze spustit více plnohodnotných aplikací najednou, multitasking přitom zvládají i běžné chytré telefony.

IPad je tak spíš konkurencí čteček elektronických knih nebo multimediálních přehrávačů, a to hlavně díky svému velkému a velmi kvalitnímu LCD displeji. S tablety a netbooky ho ale nemůžeme srovnávat, ty totiž umožňují v podstatě plnohodnotnou práci na cestách. Funkčnost iPadu je také omezena malou vnitřní pamětí, bude se dodávat s maximálně 64 GB flashdiskem. Přitom k němu nelze přímo bez adaptéru připojit žádnou USB externí paměť či disk.Apple iPad

Příčinou menší univerzálnosti přístroje je i to, že na iPadu neběží operační systém Mac OS, ale pouze iPhone OS. iPad přitom jako mobilní telefon posloužit neumí. Firma Apple tak úmyslně pokračuje v uzavřeném kursu své technologie, pokračuje ale i ve svém specifickém designérském stylu. To jí sice přineslo neobyčejně věrnou skupinu vyhraněných uživatelů, kteří kupují téměř cokoliv s "jablečným" logem, i když to může být poněkud jednoúčelový přístroj. iPad ale asi neosloví většinu ostatních, kteří si zvykli na život v univerzálnějším a méně omezeném prostoru PC kompatibilních přístrojů.

Apple iPad

Apple chce svým iPadem zaplnit rozměrovou mezeru mezi chytrým telefonem iPhone, iPodem a notebooky na platformě Mac. Uvidíme, nakolik se mu to v příštích měsících bude dařit, na evropský trh iPad přijde v březnu. Skeptici říkají, že Applu se povedlo pouze zvětšit iPod Touch nebo iPhone - ovšem bez onoho "phone". Je možné, že se iPad ve svých dalších generacích přizpůsobí i těm uživatelům, kterým omezení vadí. Spekuluje se také o budoucím solárním napájení iPadu.

Hlavní klady:
- výkonný procesor (A4 s frekvencí 1 GHz)
- snadné dotykové ovládání (zoom, virtuální klávesnice) - propojení s online prodejnou e-knih (iBook Store) a iTunes Store (v Česku zatím v plném rozsahu nefunguje)
- kvalitní LCD barevný displej (1024 x 768 bodů, nikoliv na bázi e-ink jako u čteček e-knih)
- bezdrátový Internet (Wi-Fi a 3G) - automatické natáčení obrazu na výšku či na šířku podle fyzické polohy notebooku (akcelerometr)
- kompas
- desítky tisíc aplikací a her v online obchodu App Store
- elegantní design
- tloušťka jen cca 13 mm

Hlavní zápory:
- chybí multitasking
- chybí USB port
- chybí integrovaná kamera a fotoaparát (nemožnost videokonferencí)
- webový prohlížeč neobsahuje podporu flashe
- malý flashdisk (do 64 GB)
- chybí podpora přetahování souborů
- chybí výstup pro HD video
- zatím chybí integrovaný klient pro TV kanály a videa na vyžádání
- cena až 829 dolarů (asi 15 000 Kč)
- nelze vyměnit baterii
- chybí plná podpora GPS
- chybí slot pro flashové SD karty
- přístroj neumí telefonovat
- internetové připojení není na rozdíl od Kindle zahrnuto v ceně
- omezení získávání a sdílení multimediálních souborů
- lesklý displej

autor: Pavel Vachtl
Spustit audio