Nový rok nebude jednoduchý

4. leden 2010

Nejvyšší představitelé německy hovořících zemí, německá spolková kancléřka Angela Merkelová, rakouský spolkový prezident Heinz Fischer a spolková švýcarská prezidentka Doris Leuthardová se ve svých novoročních projevech shodli na jednom: situace je vážná a ani v roce 2010 se nepodaří překonat důsledky hospodářské a finanční krize.

Nejvyšší představitelka Švýcarska, která l. lednem převzala na rok nejvyšší ústavní funkci, to vyjádřila pregnantně: "Svět se nachází v přelomu, kde napříč naší planetou usilují státy o moc, vliv i finanční zdroje, a za této situace musí i Švýcarsko najít svoji úlohu. Nesmí se nechat zmást, ale sebevědomě hledat řešení a ta prosazovat. Musí najít svou úlohu jako země, která usiluje o spravedlnost a demokracii a nikoliv o moc většiny, ale též brát ohled na zájmy menšin". Solidarita ve Švýcarsku není prázdná formule, protože tato země disponuje silnou ekonomikou a solidní finanční politikou. Jsme sebevědomý národ a máme dobré předpoklady vyřešit úlohy, které tento rok přede námi stojí. "Přeji vám štěstí, zdraví a boží požehnání", prohlásila na závěr svého novoročního projevu tato švýcarská křesťansko demokratická politička.

Její stejně názorově orientovaná německá spolková kancléřka Angela Merkelová, která již popáté vystoupila s novoročním projevem, upozornila, že je nutno počítat s tím, že nadcházející rok 2010 bude obtížný. Musí pokračovat přestavba německého hospodářství za situace, kdy skokově rostla státní zadluženost. Vyslovila přitom naději, že přes všechny těžkosti Německo nakonec vyjde z krize posílené a ta že se již nebude nikdy opakovat. K tomu má směřovat zabezpečení pracovních míst a podpora střední třídy. Je nutno dokončit penzijní reformu a výši důchodů odvozovat od životní úrovně. Závěry kodaňské klimatické konference zhodnotila jako nezdar a vyzvala k obraně životního prostředí. V souvislosti s nasazením německých vojáků v Afganistanu vyzvala k úsilí stabilizovat situaci v této zemi. Musíme dosáhnout, aby odtud již nikdy nemohlo vyjít nebezpečí pro naši bezpečnost, prohlásila. Již nyní je však mnoho událostí, na které se můžeme v nastávajícím roce těšit, jako světové mistrovství v kopané, nebo akce v Essenu, který se stane hlavním kulturním městem Evropy v roce 2010. "Síla svobody a zkušenosti během šedesáti let od přijetí ústavy a dvaceti let od znovusjednocení Německa ukazují, že naše země byla schopna překonat mnohé problémy. Proto budeme schopni zvládnout výzvu pro naši generaci", uzavřela svůj novoroční projev německá spolková kancléřka.

Rakouský spolkový prezident, sociální demokrat Heinz Fischer, upozornil ve svém novoročním projevu, že krize není stále překonána. V roce 2010, ve kterém bude zřejmě usilovat v přímých volbách o prodloužení svého mandátu, chce přispět k plnění základních potřeb obyvatel. Považuje za falešné, že by sociální spravedlnost měla být spojována s výkonností a naopak. Jak řekl, potřebujeme obojí - výkonnou, ale i lidskou společnost. Mimořádnou pozornost věnoval otázkám, spojeným s kodaňskou konferencí o životním prostředí. I když zde nedošlo k závazným rozhodnutím, nemělo by to vést k rezignaci. Naopak je nutno zesílit úsilí Rakouska na tomto poli i v mezinárodním měřítku. Ve svém proslovu se Fischer nevyhnul nedávnému zhroucení korutanské banky Hypo Group Alpe Adria, která byla zachráněna zestátněním. Vyslovil se nejen pro účinnou kontrolu, ale pro vysokou míru odpovědnosti a korektnosti bankéřů vůči veřejnosti. K tomu by mělo sloužit i více opravdové diskuse a připravenosti k sebekritice. Proto bude v Rakousku v roce 2010 věnována pozornost věcnosti s ohledem na budoucnost a politické kultuře založené na životních potřebách. Na tomto základě bychom mohli s důvěrou hledět do budoucnosti, uzavřel novoroční projev Heinz Fischer.

Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci Rádio na přání . Některé vybrané komentáře si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas .

.

Spustit audio