Nový druh pravěkého lemura
Na Madagaskaru paleontologové objevili dosud neznámý druh pravěkého "lenochodího lemura".
Ještě na počátku holocénu, tedy před 10 až 15 000 lety, obývali Madagaskar obří lemuři z rodu Palaeopropithecus. Stejně jako jejich dnešní příbuzní žili v korunách stromů, ale pohybovali se v nich spíš jako dnešní lenochodi - tedy zavěšeni za všechny čtyři končetiny s hlavou visící dolů. Až dosud byly známé jen dva druhy "lenochodích lemurů" - Palaeopropithecus ingens, který byl objeven v roce 1898 a Palaeopropithecus maximus, popsaný v roce 1903. Subfosilní pozůstatky dalšího druhu teď našel tým francouzských a madagaskarských paleontologů na severozápadě ostrova.
Lemur, který dostal jméno Palaeopropithecus kelyus, je menší než dva dosud známé druhy. S hmotností těla 35 kilogramů je však stále podstatně větší, než největší současný žijící lemur - asi desetikilový indri (Indri indri). Další odlišností je podle zprávy z francouzského Národního výzkumného centra (Centre national de la recherche scientifique) způsob obživy. První dva druhy "lenochodích lemurů" se živily převáženě listy a ovocem. Chrup nového druhu byl ale uzpůsobený ke zpracování mnohem tvrdší potravy, pravděpodobně různých semen.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.