Nový dílek v evoluci primátů

5. červen 2012
Monitor

První antropoidní primáti zřejmě nevznikli v Africe. Nový fosilní nález ukazuje, že pravděpodobnější kolébkou vzdálených předků člověka je Asie.

Dnes se vědci shodují na tom, že naši přímí předkové pocházejí z Afriky. Jinou otázkou je však místo původu takzvaných antropoidních primátů, mezi které patří linie vedoucí k člověku. I to se dlouho kladlo na africkou půdu. Nedávno popsané fosilie z Barmy, Číny a dalších asijských zemí ale naznačují, že startovacím místem evoluce antropoidních primátů mohla být Asie. Nejnovějším objevem tohoto typu je 37 milionů let starý primát Afrasia djijidae, jehož fosilie byla nalezena na Barmě. Byl velký asi jako veverka, žil v bažinatém prostředí a pravděpodobně se živil hmyzem.

Primitivní Afrasia je velmi podobá nedávno objevenému a téměř stejně starému primátovi Afrotarsius libycus ze saharské pouště v Libyi. Je to poprvé, kdy nějaký nález demonstruje tak blízkou podobnost mezi asijskými a africkými primáty. Podrobnější zkoumání zubů však ukázalo, že asijská Afrasia je přece jen primitivnější než její africký protějšek. Znovu to naznačuje, že kolébkou antropoidních primátů je Asie. Ti však téměř okamžitě po svém vzniku – někdy před 37 až 39 miliony let - imigrovali do Afriky. Migrace nebyla jednoduchá a v cestě jí stálo i moře Tethys, které oddělovalo Afriku od Eurasie. Antropoidním primátům se však vyplatila: na novém kontinentu našli příznivé podmínky pro diverzifikaci a vznikli z nich předkové člověka.

Zdroj: Science Daily, PNAS

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.