Nová mužská antikoncepce?

28. květen 2012
Monitor

Vědci identifikovali gen, který je zásadně důležitý pro vývoj spermií. Jeho zablokování by mohlo sloužit jako nehormonální mužská antikoncepce.

Muži, kteří chtějí zabránit nechtěnému šíření své genetické informace, musí spoléhat na kondomy nebo podstoupit vazektomii. Hormonální mužská antikoncepce se neuplatňuje kvůli svým vedlejším účinkům. Antiandrogeny sice potlačují tvorbu spermií, ale zároveň mohou vyvolávat nevolnost či poruchy erekce a libida. Problematická je i poměrně dlouhá obnova normální spermiogeneze po vysazení antikoncepce.

Šanci na vývoj nehormonální reverzibilní mužské antikoncepce nyní přinesl objev mezinárodního týmu vědců, kteří zkoumají příčiny mužské neplodnosti. Pomocí náhodných mutací genetického kódu laboratorních myší se pokoušeli zjistit, jaké geny plodnost nejvíce ovlivňují. Touto metodou se jim podařilo objevit gen KATNAL 1, který u myší i lidí kóduje jeden z proteinů podpůrných Sertoliho buněk. Zablokování genu má za následek to, že se do varlat předčasně uvolňují nezralé spermie, které nejsou schopné oplodnit vajíčko. Tento účinek však pomíjí zanedlouho poté, co je gen zase odblokován.

Zdroj: PLoS Genetics

autor: redakce ČRo Leonardo

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.