Nová hnojiva českých vědců šetrně bojují za vyšší výnosy i proti důsledkům klimatických změn

9. červenec 2018

Olomoučtí vědci vyvinuli nová a velmi účinná hnojiva, která by měla zajistit vyšší výnosy u obilovin, olejnin i dalších plodin. Obsahují látky, které se v zemědělství zatím nevyužívaly.

„Cytokininy jsou rostlinné hormony, které se ve velmi nízkých až nanomolárních koncentracích zapojují do metabolických a růstových pochodů rostlin,“ uvedl v Magazínu Leonardo Radoslav Koprna z Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum.

Tým vědců z Olomouce se snaží nejen studovat už známé fytohormony, ale syntetizovat i látky nové nebo funkčně podobné.

„Nejdříve musíme zjistit, na kterých rostlinách je ta která látka nejúčinější a zjistit optimální koncentraci v aplikační fázi. Pak kombinujeme tento fytohormon nebo látku, která tento hormon ovlivňuje s dalšími hnojivy, makroprvky nebo mikroprvky.“

Tyto látky se nachází běžně v rostlinách, ale ve velmi nízkých koncentracích... Před 70 lety nebyla technika schopna detekovat tak nízké koncentrace. Takže celkově k tomuto objevu přispěl i rozvoj techniky měřící, laboratorní a dalších.
Radoslav Koprna

Výsledkem práce olomouckých vědců jsou dva preparáty. „První, který se používá na moření osiva, obsahuje látku, která není přímo fytohormon, ale ovlivňuje receptorové místo, kde se fytohormon napojí.“

„Náš preparát receptor oslepí, a rostlina si pak ovlivňuje sama obsah hormonu. Přípravek lze použít na všechny zemědělské plodiny, liší se jen dávkování.“

Druhý produkt je syntetický derivát cytokininových fytohormonů. „Jeho aplikované množství je extrémně nízké, v přepočtu na hektar dávka nedosahuje ani 1 gramu. Používá se pro postřik na list, zejména u obilnin a olejnin.“

Obsah látek, které jsou v našich hnojivech, je tak extrémně nízký, že i po aplikaci na rostliny je tato látka de facto nedetekovatelná.
Radoslav Koprna

Protože samy rostliny mají autoregulační schopnost, tak s častými výkyvy počasí je ve finále výnos zemědělských plodin mnohem nižší. „My se snažíme rostliny aplikací těchto látek přimět k tomu, aby lépe čelily nepříznivým klimatickým podmínkám a jejich výnos nebyl o tolik nižší.“

Preparáty připravené olomouckými vědci si mohou samy rostliny metabolizovat. „Takže obsah těchto látek, jak v rostlinách, tak ve finálních produktech, tedy zrnech a semenech rostlin, je v podstatě nulový.“

„Obě látky jsou patentově chráněny. Nazrál čas, kdy přípravky prošly registrací, takže od letošního roku jsou nachystány k prodeji. Tato hnojiva jsou ale spíše určena pro velkopěstitele než pro hobby zahrádkáře,“ shrnul Radoslav Koprna.

autoři: Veronika Paroulková , oci
Spustit audio

Související