Nouzové přistání způsobili migrující ptáci

9. červen 2009

Izotopová analýza ptačího peří ukázala, kdo byl skutečným viníkem nouzového přistání letadla, na jehož palubě bylo 155 lidí.

V polovině ledna letošního roku odstartoval z amerického letiště La Guardia letoun Airbus A-320, který mířil do Severní Karolíny. Asi 8 kilometrů od letiště se ve výšce necelých 900 metrů setkal s hejnem ptáků. Při kolizi se poškodily oba motory a letoun musel nouzově přistát na hladině řeky Hudsonu. Za možné viníky havárie byly nejprve označovány kachny a husy, které žijí v blízkosti letiště. Zkoumání peří, které se odborníkům ze Smithsonian Institution podařilo získat z havarovaného letadla, ale ukázalo na docela jiné ptáky.

Vědci z peří rychle vyčetli, že s letadlem se srazily bernešky velké (Branta canadensis), které dosahují hmotnosti téměř 4 kilogramů. Zajímal je také původ nešťastného hejna, který jim pomohla určit izotopová analýza peří. Potrava a voda v různých oblastech se nepatrně liší poměrem izotopů vodíku, který se uchovává v peří. Z něj se pak dá určit, kde se ptáci - alespoň od posledního pelichání - ponejvíce zdržovali. Výsledky analýzy ukázaly, že bernešky, které se srazily s letadlem, nebyli místní ptáci, ale že šlo o hejno, které oblast New Yorku přelétávalo během migrace z pobřeží východní Kanady. Odborníci doufají, že jim přesné určení původu ptáků, kteří způsobují havárie letadel, pomůže těmto kolizím lépe předcházet.

autor: Martina Otčenášková

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.