Nerosteš? Tak se nadechni!

00951192.jpeg

Děti s hormonálními poruchami růstu se možná zanedlouho zbaví denních injekcí. Dávky růstového hormonu by totiž mohly dostávat i prostřednictvím inhalátoru.

Růstový hormon je peptid, který by žaludeční kyseliny okamžitě rozložily. To je důvod, proč děti, které trpí nedostatkem růstového hormonu, musí po dobu několika let denně dostávat injekce uměle vyrobeného hormonu. Dřívější studie ukázaly, že děti se nepříjemným injekcím často dokážou vyhnout - víc než čtvrtina dětí každý měsíc vynechá nejméně tři injekce a celých 13 % dětí během měsíce nedostane celou polovinu předepsaných dávek.

Američtí endokrinologové ale zjistili, že injekce přece jen nejsou nutné. Jejich výzkum dětí ve věku mezi 6 a 16 lety ukázala, že růstový hormon je účinný i v případě, kdy se do těla dostává inhalační cestou. Aerosol růstového hormonu děti vdechovaly do plic, odkud se vstřebával do krevního oběhu. Podle článku, který vyjde v časopise Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism, neměly s používáním inhalátoru žádné problémy a rozhodně mu dávaly přednost před injekcemi.