Němec Ulbricht si s Brežněvem zrovna nerozuměli. První komunistický generální tajemník tak byl sesazen
Dlouholetý představitel bývalé Německé demokratické republiky Walter Ulbricht se do dějin zapsal především jako „otec Berlínské zdi“. V roce 2011 si o jeho stopě v dějinách autor pořadu Jan Sedmidubský povídal s historikem Janem Adamcem.
Walter Ernst Paul Ulbricht (1893–1973) byl německý komunistický politik, generální tajemník Sjednocené socialistické strany Německa v letech 1950 až 1971, od roku 1960 do roku 1973 předseda Státní rady Německé demokratické republiky.
Ulbricht neměl pozitivní vztah s Leonidem Brežněvem, což se později ukázalo jako jeho zásadní chyba. 3. května 1971 byl tak donucen opustit nejvyšší stranickou funkci z důvodů „chatrného zdraví“ a s tichým souhlasem Sovětů byl nahrazen Erichem Honeckerem.
Tento pořad najdete na webu pouze do 10. listopadu 2022.
Související
-
NDR v roce 1989 a pád Berlínské zdi
Symbolem zásadních politických změn v roce 1989 se stal pád Berlínské zdi. Zajímavé události zlomového roku připomeneme v dokumentárním pásmu Ivana Šterna.
-
Erich Honecker: Ze života šéfa komunistů v NDR
Letos v květnu uplyně 27 let od smrti Ericha Honeckera, dlouholetého nejvyššího představitele komunistické strany v bývalé NDR. Pořad o něm připravil Jan Sedmidubský.
-
Jak se v bývalé NDR hroutil komunismus
Jak to bylo s koncem socialistického Německa, respektive Německé demokratické republiky, si můžete poslechnout z archivních záznamů vysílání Československého rozhlasu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka