Někoho rychle zavřete

20. srpen 2004

Jsme svědky nehoráznosti první třídy. Doufám, že se v téhle zemi najdou kompetentní lidé, kteří podobnému nesmyslnému řádění učiní přítrž. Doufám, že lidé, kteří jsou za vymýšlení podobných informací zodpovědní, skončí za mřížemi.

Poslanec Zdeněk Kořistka z Unie svobody ze sebe nechal redaktorem Mladé fronty Dnes jaksi "vypáčit", že kdosi, pověřený nejspíš kýmsi z Občanské demokratické strany, se ho pokusil uplatit částkou deset miliónů korun, aby svým hlasováním (resp. nehlasováním) způsobil nepotvrzení nové vlády. Zní to jako bombová zpráva.

Ale je to úplně zmatečné sdělení, které nemá žádnou přímou vypovídací hodnotu, ledaže by se cosi zásadního změnilo.

Pan Kořistka nemá totiž k tomuto svému tvrzení vůbec žádné důkazy. Aby bylo jasno - nemám o zákulisním dění v politice žádné iluze. A s každou další podobnou a zveřejněnou zprávou ztrácím i iluze o české novinařině. Novináři v demokratickém prostředí by teoreticky měli plnit důležitou funkci oněch pověstných "hlídacích psů demokracie". To se dá jistě provozovat, ovšem toliko v rámci přísných pravidel nezávislé a analytické žurnalistiky. Ne každé vydechnutí libovolného politického představitele v sobě skrývá zárodky nějaké české aféry "Watergate", která je stále nedostižným milníkem oné kritické analytické novinařiny. Chci tím říct, že povídačky (a nic jiného to bez důkazů není) páně Kořistky měly zůstat na úrovni hospodského tlachání. Bez důkazů by neměly vyjít na světlo Boží.

Samozřejmě, že špičky ODS tuto jeho verzi odmítají. Pravdivá je na ní jen nepatrná a dostatečně zveřejněná část - totiž to, že opoziční ODS se snažila (či snaží) přesvědčit některé koaliční poslance, aby novou vládu Stanislava Grosse nepodpořili. To je zcela legitimní.

Úplný nesmysl z toho ale činí páně Kořistkovo obvinění z připravované korupce. V současné chvíli, za současného stavu věcí a ze současných informací se nedá vyvodit vůbec nic, nula celá nula.

ODS by mělo okamžitě žalovat pana Kořistku za nactiutrhání. Měla by požádat mandátový a imunitní výbor, aby pana poslance vydal orgánům činným v trestním řízení. Tak by se možná dalo dobrat nějakých konkrétních výsledků. Pan Kořistka měl okamžitě podat trestní oznámení buď na známého, nebo na neznámého pachatele, který ho chtěl zkorumpovat. Jeho zodpovědnost je o to větší, že není normálním občanem, ale zákonodárcem. Jestli v téhle zemi zákonodárci neumí, nebo nesmí jednat ve prospěch dodržování zákonů, jsme všichni v . pasti.

Jestli novináři z MfD vědí víc, než dosud zveřejnili, pak bych je snažně žádal, aby s těmi informacemi, které by jistě přispěly k rozklíčování nějakých hodně děsuplných zákulisních manévrů v české politice, vyšli na veřejnost. Jinak si budu myslet, že to celé nějak zinscenoval pan Kořistka, aby na sebe, v době, kdy preference Unie svobody míří pomalu a jistě už snad do záporných čísel, mediálně upozornil. Jako, že je čestný. Anebo je to všechno z toho parna posledních dnů.

Možná, že pana Kořistku jen někde v restauraci oslovili normální mimozemšťané, kteří mu nabídli deset miliónů galaktických lízátek za to, že jim na chvíli půjčí kus mozku, aby ho použili pro své výzkumy. A protože by mu tuhle zajímavou historku nikdo neuvěřil, šíří jí světem ve zkomoleném podání. Vždyť se tu jistě najdou lidé, kteří by byli schopni uvěřit, že jedna politická strana je schopna podplácet poslance protivné strany, jen aby se v té politice něco dělo.

autor: Martin Schulz
Spustit audio