Nejstarší potopené město

23. říjen 2009

Neolitická keramika ukazuje, že u pobřeží Řecka se skrývá nejstarší známé potopené město.

V roce 1967 byly u jižního pobřeží Lakónie objeveny ruiny zatopeného města Pavlopetri, které podle archeologů pocházelo z doby bronzové a vzniklo kolem roku 2000 před naším letopočtem. Výsledky archeologického výzkumu se objevily v r. 1969, ale pak práce ustaly a obnoveny byly teprve v současné době. Na projektu se podílí Národní oceánografické centrum v britském Southamptonu. Ruiny města jsou v téměř stejném stavu jako v době svého objevu. Před lidmi je chrání jejich odlehlost a skalní masiv s nánosy písku zabraňují erozi.

Sonarový průzkum ukázal, že město se rozkládá na 100 000 metrech2, z nichž archeologové zatím zmapovali asi polovinu. Rekonstruovaný městský plán ukazuje, že město sloužilo jako přístav. Fantastickým nálezem je ale neolitická keramika, která dokazuje, že město bylo obýváno před 5000 až 6000 let - tedy nejméně o 1200 let dříve, než se archeologové domnívali. O tom, že v něm vládl čilý obchodní ruch, vypovídají lodní vraky a zbytky jejich nákladů.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.