Nejstarší cestičky na světě

5. únor 2010

Cestičky podobná těm, jakou za sebou zanechávají slimáci. Tak vypadá zatím nejstarší fosilní důkaz o kontrolovaném pohybu živočichů.

Skály Mistaken Point v kanadském Newfoundlandu jsou známým paleontologickým nalezištěm, ze kterého pochází množství fosílií z období c. Ediakarské období, které začalo před 600 miliony let a skončilo s nástupem kambria před 452 miliony let, je dobou nástupu mnohobuněčných živočichů s komplexní stavbou těla. Stopy jednoho z nich teď v Mistaken Point objevili paleontologové z Oxfordské univerzity.

V sedimentech starých 565 milionů let identifikovali víc než 70 drobných cestiček. Všechny jsou jsou 13 mm široké a 5 až 17 cm dlouhé, a živočich, který je vytvořil, na fosilním záznamu chybí. Jeho stopy se ale podobají těm, jaké na dně moře zanechávají sasanky, takže vědci předpokládají, že živočich měl podobnou stavbu těla a po dně moře se posouval stahy svalů diskovité "nohy".

Dosavadní vzácné důkazy o aktivním pohybu pocházely z období kambria před 542 až 488 miliony let. Někteří paleontologové se proto domnívali, že ediakarští živočichové žili přisedle a připomínali dnešní houby. Objev 565 milionů let starých cestiček ale ukazuje, že aktivní pohyb existoval skoro 30 milionů let před kambrijskou explozí.

Zdroj: Geology, Oxford University

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio