Nejbližší příbuzní člověka: orangutani?
Podle velmi kontroverzní studie nejsou našimi nejbližšími příbuznými šimpanzi, ale pralesní zrzci orangutani.
Molekulární studie potvrdily, že naším nejbližším příbuzným je šimpanz, se kterým člověk sdílí víc než 95 % své genetické informace. To ale neznamená, že se nenajdou lidé, kteří toto příbuzenství zpochybňují. Dvojice amerických antropologů (Jeffrey Schwartz z Pittsburghské univerzity a John Grehan z Buffalského muzea vědy) molekulární studie šmahem zamítá a jako relevantní bere pouze výsledky anatomických studií.
Vědci si vybrali 63 anatomických znaků, které se nevyskytují u jiných primátů než člověka a lidoopů. Ty pak hledali na kostrách lidí a lidoopů. Zjistili, že se všemi třemi druhy lidoopů - tedy šimpanzi, gorilami a orangutany - sdílíme 7 znaků. Dalších 7 máme společných s gorilami a 2 další se šimpanzi. A teď přijde překvapení: člověk a orangutan údajně sdílí hned 28 anatomických znaků! Podobně dopadlo srovnání předchůdců člověka australopitéků s fosilními druhy lidoopů. Autoři studie, kterou i s poněkud opatrným komentářem zveřejnil časopis Journal of Biogeography, proto navrhují, aby se zavedl zcela nový evoluční strom primátů. V něm by lidé a orangutani tvořili jedinou skupinu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.