Nejbližší příbuzní člověka: orangutani?

19. červen 2009

Podle velmi kontroverzní studie nejsou našimi nejbližšími příbuznými šimpanzi, ale pralesní zrzci orangutani.

Molekulární studie potvrdily, že naším nejbližším příbuzným je šimpanz, se kterým člověk sdílí víc než 95 % své genetické informace. To ale neznamená, že se nenajdou lidé, kteří toto příbuzenství zpochybňují. Dvojice amerických antropologů (Jeffrey Schwartz z Pittsburghské univerzity a John Grehan z Buffalského muzea vědy) molekulární studie šmahem zamítá a jako relevantní bere pouze výsledky anatomických studií.

Vědci si vybrali 63 anatomických znaků, které se nevyskytují u jiných primátů než člověka a lidoopů. Ty pak hledali na kostrách lidí a lidoopů. Zjistili, že se všemi třemi druhy lidoopů - tedy šimpanzi, gorilami a orangutany - sdílíme 7 znaků. Dalších 7 máme společných s gorilami a 2 další se šimpanzi. A teď přijde překvapení: člověk a orangutan údajně sdílí hned 28 anatomických znaků! Podobně dopadlo srovnání předchůdců člověka australopitéků s fosilními druhy lidoopů. Autoři studie, kterou i s poněkud opatrným komentářem zveřejnil časopis Journal of Biogeography, proto navrhují, aby se zavedl zcela nový evoluční strom primátů. V něm by lidé a orangutani tvořili jedinou skupinu.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.