Napodobíme vodoměrky

16. červen 2009

Superhydrofobní materiály, které vykazují maximální vodoodpudivost, umožní třeba vznik samočistících zdí nebo mikrostrojů, které podobně jako vodoměrky unesou na vodě mnohonásobek toho, co samy váží.

Příspěvek jste mohli slyšet v magazínu Nula-jednička. Další témata: Tokamak Golem, Futurologické okénko: když se nezálohuje..., Globální oteplování a neplatná hypotéza, Četba - A. Skopal: Petrilektikum.

Z vlastní zkušenosti víte, jak celistvé kapky vody poslušně stékají z povrchu jakoby "navoskovaných" květů, jak se drží na housenkách s drsnějším povrchem, jak se ve vodě nesmočí některé druhy hmyzu. Vodoměrky dokonce snadno běhají po vodní hladině a jejich nohy přitom unesou až patnáctinásobek toho, kolik samy váží. Tyto přírodní jevy ale dlouho zůstávaly bez přesnějšího vysvětlení. Nyní se na ně zaměřili vědci z americké Nebraské univerzity v Lincolnu a japonského ústavu RIKEN. Pokud pochopíme podstatu těchto jevů, tzv. superhydrofobii, budeme moci vyrábět materiály či povrchy podobných vlastností.

Zjistilo se, že superhydrofobní vlastnosti může mít povrch, vytvořený ze dvou vrstev. Na základní hydrofobní vrstvu se přidá vrstva s mikroskopickými vlasovitými strukturami, které mohou obsahovat ještě menší členité detaily. Výsledkem je natolik zvětšený povrch, že při překročení jisté hranice je znemožněno kapce vody prasknout a dostat se "dovnitř". Pomocí rychlého superpočítače bylo vyzkoušeno mnoho variant a kombinací prostorových parametrů a jejich poměrů, ať už jde o padající kapky nebo o pilířovité struktury vodovzdorného materiálu. Tyto poznatky lze využít např. při vývoji samoomyvatelných povrchů a mikrostrojů nebo při stavbě mikrorobotů kráčejících po vodě.

Japonský ústav RIKEN disponuje speciálním superpočítačem pro fyzikálně-molekulární výpočty - MDGRAPE - 3. Ten překonal petaflopovou hranici už v červnu 2006, ale protože je hardwarově speciální a nelze na něm spustit klasický test LINPACK, do oficiálního žebříčku Top500 se nedostal.

autor: Pavel Vachtl
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.