Nadzvuková letadla bez hluku

15. červenec 2010

Dopravní nadzvuková letadla nedávné minulosti, jako byl např. Concorde, jsou dodnes považována za špičku technologie. Jejich zápornou vlastností však byl poměrně velký hluk. NASA teď analyzuje návrhy, jak hluk podstatně snížit.

Organizace NASA, která se ve svých začátcích věnovala hlavně letectví (původně do r. 1958 NACA), se nyní ujala analýzy futuristických návrhů amerických nadzvukových dopravních letadel. Ty zahrnují mimo jiné výrazný mechanismus potlačení hluku letadla, který je slyšet v okolí –zejména pod letadlem, dole na zemi. Letoun Concorde právě kvůli tomuto hluku stíhaly zákazy létání nad územím Spojených Států. Startující Concorde bylo údajně slyšet až na vzdálenost 8 km a jeho sonický třesk při rozrážení zvukové bariéry byl také značný.

Letadla rychlejší než zvuk vytvářejí při letu kolem sebe kuželovou plochu, která sestává z molekul vzduchu silně stlačených k sobě. Tento kužel často sahá až na zem a občas může způsobit i škody na majetku. Proto je dnes ve vzdušném prostoru Spojených států dovoleno provozovat v rámci nadzvukových rychlostí jen menší vojenská a výzkumná letadla. Nově navržená dopravní nadzvuková letadla by mohla vyhovět předpisům tím, že jejich motory nebudou umístěny pod křídly a naopak využijí křídla jako přirozenou zábranu proti zvuku.

Návrh Lockheedu obsahuje obrácený parabolický nosný a spojovací oblouk na zádi, který se klene nad polem motorů na křídlech, rozmístěných ve tvaru písmene "V". Parabolická část bude ovlivňovat proudění vzduchu tak, aby se zmenšila rázová vlna. Koncept Boeingu také formuje zadní část letadla do tvaru "V" a umisťuje motory na vrchní straně křídel.

Přes tyto aktuální projekty však nikdo neuvažuje o tom, že by mohla tato letadla vzlétnout dříve než v roce 2030.

autor: Pavel Vachtl
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.