Nacistické symboly
Zdá se, že obdiv k hitlerovské heraldice a zejména ke zbraním SS v Česku roste. V poslední době neuplyne týden, aby se v českém tisku nepsalo o nějakém novém případu. Naposledy to bylo minulý pátek, kdy ČTK přinesla informaci, že vojenská policie objevila dalšího vojáka podezřelého z veřejného nošení nacistické symboliky.
Alibistická čeština: Byl voják opravdu jen podezřelý, že nosí nacistické symboly nebo je opravdu nosil? V každém případě byl zadržen a s okamžitou platností zproštěn výkonu služby. Takže asi někdo, nejspíš příslušníci vojenské policie, na vojákovi SS symboly viděli. Bohužel, takové psaní nahrává tomu, aby se provinilci mohli bránit a nebyli přísně odsuzováni.
Nedávno byli z armády vyhozeni dva důstojníci krátce potom, co byli vyznamenáni. Na svých přilbách vystavovali na odiv nacistické symboly, konkrétně erby SS divizí, jež se za války vyznačovaly svou krutostí, a to i vůči civilnímu obyvatelstvu. Vojáci se bránili svou nevědomostí a ve svých téměř třiceti letech také mladickou nerozvážností. Není divu, že jim nikdo neuvěřil. Expert na extremismus deníku Dnes Michal Mazel soudí, že vyhození vojáci "šperkovaly své uniformy emblémy, o nichž museli vědět, že souvisejí s jednotkami SS". Nejsem si tak jist, že vědět museli.
Nevím, jestli armáda pořádá školení o emblémech zaniklých jednotek. Ovšem pokud tak nečiní, určitě by činit měla. A také kontrolovat doklady těch, kteří mají zájem vstoupit do armády. Armádní úředníci byli vždy velkými byrokraty. Ale neměli by se nechat zaskočit zfalšovaným maturitním vysvědčením důstojníka, ve chvíli, kdy se vyšetřuje jeho neonacistická inklinace.
Posuďte sami. Víte, kdy neonacisté slaví Den rasy? Pravicoví extremisté v ten den pochodovali Vlašimí. Radnice demonstraci nezakázala, protože byla předem řádně ohlášena. Radním nevadilo, že v pozvánce se mimo jiné psalo: Tlupy cikánských kriminálníků potulujících se ulicemi města nahánějí strach všem slušným Čechům". Starosta Luděk Jeništa se jenom bál, aby pochod proběhl v klidu. Potrestán nebyl a mnozí se mohou ptát, proč taky?
Případ přírodovědeckých táborníků z Trutnova by byl úsměvný, kdyby nebyl spíš smutný. Do svého znaku si dali alpskou protěž v černém oválu, přesně takovou jakou nosili za Hitlera na rukávu horští myslivci zbraní SS. Poté, co se dozvěděla pravdu o původu této protěže, jedna z vedoucích tábora spráskla ruce: Jaká ostuda! Její babičku věznili fašisté v koncentračním táboře a teď tohle. A opět stín pochybnosti, nakolik nacisticky stylizovaná protěž na táborové vlajce byla úmysl či nikoli. Na internetu je podle deníku Dnes u erbu horských myslivců vždy odkaz na SS, což museli táborníci přehlédnout. Ještěže svou chybu hned napravili a Edelweiss vyměnili za jinou neškodnou.
Je zřejmé, že poučení by se mělo lidem dostávat v hodinách dějepisu, případně na vojenských, policejních a také úřednických školeních. Když někdo není vyškolen a neví, jaký je rozdíl mezi nacistickým a náboženským hákovým křížem, může si je snadno splést a je obtížné jej za to trestat. Kdyby tyto symboly byly součástí všeobecného vzdělání, mohlo by nošení těch, které se váží k nacismu - nebo jiné násilné ideologii - být trestně stíhatelné. Jinak zde stojí proti sobě "nevinnost hříchu nečiní" a "neznalost neomlouvá".
Je zde ještě jeden aspekt. Nošení a užívání symbolů připomínajících minulé krutosti (nemusí být vždy jen nacistické) je často prvním příznakem nebo doprovází násilné chování. Ať už je slovní jako v případě zmíněného pochodu o neonacistickém Dni rasy nebo fyzické, mělo by být vždy trestné. Symboly a erby jako takové mohou být zcela bezpříznakové. Alpská protěž je krásná, svastika může být znakem ohně a Den rasy slaví mírumilovní obyvatelé Ameriky každý rok 12. října.
Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci Rádio na přání . Některé vybrané komentáře si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas .
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka