Na Zemi vzplanulo rentgenové slunce

1. únor 2012

Američtí vědci vytvořili pomocí rentgenového laseru hmotu o podobných parametrech, jaké panují v nitru Slunce. Vzniklo tak velmi husté plazma o teplotě 2 miliony Kelvinů.

Vědci k tomuto účelu využili nejsilnějšího rentgenového laseru na světě, který se nachází při Stanfordském lineárním urychlovači SLAC . Výsledkem urychlování elektronů je mocný zdroj koherentního rentgenového záření - tedy rentgenový laser. Hlavním úkolem tohoto laseru je sledování jevů a dějů z oblasti mikrosvěta, tedy ze světa atomů a molekul, které jiné metody neumožňují pozorovat.

Tentokrát ale laser plnil jiný úkol - vědci pomocí mocného pulsu rentgenového záření prudce zahřáli malý kousek hliníkové fólie, ten měl podobu krychličky, jejíž hrana měřila jednu tisícinu centimentru. Krychlička byla umístěna v experimentální komoře pro měkké rentgenové záření (SXR). Výsledkem bylo vytvoření hustého plazmatu o teplotě 2 miliony Kelvinů, což vědcům umožnilo prostudovat, jak se chová hmota v extrémním stavu. To ovšem všechno probíhalo pouze po dobu biliontiny sekundy.

Výsledky pozorování budou důležité pro vývoj v oblasti termojaderné fúze, a tedy v oblasti získávání energie ze syntézy lehkých jader prvků, která by pro lidstvo jednou mohla být nekonečným zdrojem energie. Pomocí konvenčních laserů, které pracují v oboru viditelného světla, by nebylo možné vytvořit plazma podobné kvality z objektu, který tvoří pevné skupenství hmoty.

Zdroje: Physorg.com, Gizmodo, Popular Science

-----

<p> <iframe width="610" height="443" src="https://www.youtube.com/embed/tNL7yXIEias" frameborder="0" allowfullscreen></iframe></p>
autor: Pavel Vachtl
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.